emlakdanismani.org

Booking için teminat şartlı açılma kararı verildi

Dünyaca ünlü online seyahat acentası booking.com için mahkeme kararını verdi. Haksız rekabete neden olduğu ve vergi ödemediği için hakkında dava açılan şirket için davaya konu gerekli düzenlemeleri yapması ve 500.000 TL teminat yatırması şartı ile erişim engelinin kaldırılması yolu açıldı.

booking.com

Ne olmuştu?
"Sözcü gazetesinin haberine göre,Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB), booking.com’un Türkiye’de vergi ödemediğini bu nedenle de haksız rekabete yol açtığını iddia ederek internet sitesi hakkında dava açmıştı. Dava açıldıktan sonra TÜRSAB’ın başvurusu üzerine mahkeme, booking.com’un internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetinin durdurulması için ihtiyati tedbir kararı almıştı."

Şimdi ne olacak?
Booking.com Türkiye içi faaliyetlerine geri dönme konusunda artık kararı kendi vermek durumunda. Halen yurt dışında Türkiye içine aldığı rezervasyon işlemlerine devam eden şirketin yurt içinde önemli bir pazar payı bulunmaktaydı. Özellikle küçük ve butik otellerin doluluk oranına önemli katkılar sağlayan şirketin kapatılmasından sonra yerli ve yabancı  acentalar içinde pazara hakim olabilecek bir alternatif de çıkmamıştı.

Booking.com neden bu kadar önemli?
Türkiye içinde geliştirdiği pazar payının büyük yerel acentalar tarafından yeterince ilgi duyulmayan küçük otel ve ev konaklama üzerine yoğunlaşmış olması ,konukların rezervasyon yaparken edindiği kolaylıklar ve başvuru ve otel portföyüne katılımın oldukça kolay ve işlevsel olması gibi nedenlerden dolayı sektörde hızla öne çıkmıştı.
Yorum Gönder

Yorumunuz değerlendirildikten sonra yayınlanacaktır.

Hakkımızda

Emlakdanismani.org özellikle kısa dönem daire kiralama/tatil daireleri konaklama hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli bilgi,belge paylaşımı amacı ile kurulmuştur. Bu yeni alternatif konaklama anlayışının gelişmesi ve ülke turizmine katkı sağlaması amacı ile çeşitli seyahat ve pazarlama önerilerine de yer verilmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler orijinal içeriklerden oluşmaktadır ve edinilen tecrübe ve tavsiyeleri yansıtmaktadır. Yasal değişiklikler ile güncellenen bilgiler için
en doğru kaynağın yine yasal kurumların bilgi edinme hizmetleri olduğunu unutmayın.

Bu sitede yer alan makale,yazı vb. içerikleri bağlantı vererek kullanabilirsiniz. Lütfen bağlantı vermeden alıntı yapmayınız. Zaman ve emek harcanarak oluşturulan her işe göstereceğiniz saygıya gelecekte sizin de ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

emlakdanismani.org
Her hakkı saklıdır. 2018 emlakdanismani.org . Blogger tarafından desteklenmektedir.

© emlakdanismani.org
Theme Designed by irsah indesigns.

emlak danismani