emlakdanismani.org

Başarılı Gayrimenkul Danışmanlarının 7 Sırrı

Başarı her işte belli kriterlerin oluşması ve yerine getirilmesine bağlıdır. En çok para kazanan başarılı insanlar söyleseler de söylemeseler de "doğru zamanda ,doğru yerde " olmak gibi temel bir kriteri yerine getirmişlerdir. Bu yerde olmak ise çoğunlukla değil ama her zaman aktif olmaya bağlıdır. Başarılı emlak/gayrimenkul danışmanları sadece satış değil ama aynı zamanda gider, bütçe optimizasyonunu da aynı başarı ile sürdürmeyi bilirler. "Başarılı bir gayrimenkul danışmanı olmak istiyorum" diyorsanız gelin dünyaca kabul görmüş başarı ipuçlarına bir göz atalım.

başarılı emlak danışmanları

1. Bütçenizi iyi yönetin.
Emlak danışmanları satış yapabilmek için özellikle teknoloji ve rekabetin gelişimi ile geçmişe göre daha fazla para harcamak zorundalar. Bu bütçenin doğru oluşturulması ve zamanında kullanılması düzenli gelir elde etmek için artık bir ön şart oldu. Bir kez bir bütçe planı oluşturduğunuz zaman ona sadık da kalmalısınız.


2. İlişkiler kurun.
Yeni tanıdığınız insanlar yeni fırsatlar getirir. Buna en iyi örnek portföyüne bir alıcı ararken aynı anda bir satıcı kazanmaktır. Alıcı, pazarlamakta olduğunuz portföyle yeterince ilgilenmese bile kendisi ya da tanıdığı biri aynı zamanda bir satıcı olabilir. Yeni ilişkiler kurmak için sosyal olmak gerekir. Bu kastettiğim sadece sosyal medya sosyalliği değil ama aktif ziyaretler ile yeni insanlar tanımak için ve içeriği size fayda getirecek toplantı ve faaliyetlere katılmaktan geçer.

3. Aktif olun
"Gayrimenkul danışmanı nasıl portföy oluşturur?" sorusunun geleneksel yöntemle cevabı bir ilan sitesini açıp sahibinden ilanlarını aramaktır. Evet, bu genelde  işe de yarar. Ancak gerçekte daha iyi fırsatlar aktif olmakta gizlidir. Yukarıda bahsettiğim gibi aktif olmak başarılı gayrimenkul danışmanlarının temel sırrıdır. Ancak aktif olarak yeni şeyleri görür ve oradan yeni fırsatları elde edebilirsiniz. Bununla ilgili yaşanmış bir örneği size aktarmak istiyorum.
Antalya'da portföyümüze aldığımız ve satmaya çalıştığımız ticari imarlı bir arsa vardı. Bununla ilgili bir olası alıcı listesi belirledik. Listeyi hazırlarken fiyatı ve arsanın büyüklüğü nedeni ile belli bir mal varlığı ve ticari başarısı olan bir kitleyi hedef seçtik. Açıkçası zengin olan ve hala aktif ticaretle uğraşan bir kitle idi bu. Listenin çoğunluğunu da tanımıyorduk. On kişiden oluşan listedeki isimleri tek tek arayıp teklifimizle ilgili bir görüşme talebi oluşturmaya çalıştık. Bu aramalardan toplam iki tanesi görüşme talebimizi kabul etti. Diğerleri çeşitli sebepler ile uygun olmadıklarını söyleyip "daha sonra belki" diyerek reddettiler. Belirlediğimiz ilk görüşmeden umut vaad eden bir gelişme çıkmadı. Son olarak ziyaret ettiğimiz olası alıcı adayı da şu an bu oranda bir yatırım yapmak istemediğini ancak bizimle tanıştığına memnun olduğunu ,yeni portföy bilgilerinden haberdar olmak istediğini söyledi. Tabi bir de çay söyledi:)
Peki daha sonra ne mi oldu? Ya da bu örnekten biz ne anlayalım?
Evet daha sonra olan şey şuydu:
Son ziyaretimizde yatırım düşüncesi olmadığını söyleyen alıcı adayımız bizi geri aradı. Yok, hayır... arsayı almadı ama şirket olarak satın aldıkları ve Antalya'nın en lüks sitelerinden birinde bulunan ve kira değeri oldukça yüksek üç dubleks dairenin kiralama işlemini yapmamızı istedi. Sonuç olarak bu üç dairenin kiralama işlemine aracılık ettik ve toplamda ortalama bir dairenin satış komisyonundan daha fazla bir komisyon geliri elde etmiş olduk.
Aktif gayrimenkul danışmanı arkadaşlarımız buna benzer pek çok örnek durum yaşamıştır. Özetle aktif ziyaretler size çok yönlü fırsatlar sunar. Bu yazının ana fikri de budur. Aktif olmak başarınızın sırrıdır.

4.Dürüst olmak fark yaratır.
Dürüst olmak mı? Hem de bu sektörde.
Her işte öyle olmak gerekir belki ama  gayrimenkul danışmanları iş dünyasında bunun yıkılmaz bir ön yargı olduğunu düşünenler olabilir. Maalesef böyle bir ön yargının var olduğunu kabul etmemiz gerekir. Ancak bunu fırsata dönüştürmek sizin elinizde.Eğer dürüst satıcıların az olduğu bir pazarda satış yapıyorsanız dürüst olmak fark yaratır. Öyle allayıp pullayıp bir taşınmaz satamazsınız. Alıcıların ne istediğini bildiği ve maddi değer olarak en yüksek paraların ödendiği bir sektördür. Ayrıca sattığınız gayrimenkulün geçmişi de sizin tarafınızdan ezberlenmiş olmalıdır. Bununla ilgili sorumluluğu taşıyor olduğunuzu hissettirmelisiniz. Bu aynı zamanda aynı müşteriden sürekli iş almanızı da sağlayan en önemli faktör olacaktır. Emlakçılığın sırrı nedir diye sorsalar tek cevap bilinenin aksine son derece dürüst olmaktır.

5.Dijital dünyayı iyi kullanmak
Buna itiraz eden yoktur herhalde. Sosyal medya ve internet çok önemli bir kaynak. Dijital pazarda bilinmek işimizin önemli bir parçası. Bunu da iyi ya da eksik yapanlar var elbette. Başarılı gayrimenkul danışmanları bu işi gerek kendi yöntemleri ile gerek ise uzman yardımı ile çoktan çözmüş durumdalar. Sosyal medya kullanımı orada bir hesap açıp sattığınız portföyleri paylaşmak değildir. Ne kadar çok takipçiniz olursa olsun kitleniz doğru değilse o hesaplar yerinde sayan ve size katkı sağlamayan görüntü kirliliği olmaktan ibarettir. Bu konuda artık uzman ve kendini geliştirmiş rehberler var. Dijital dünyayı iyi kullanmak için eğer yetkinliğiniz yok ise bir uzmandan yardım almayı boşa giden bir para olarak düşünmeyin. Bu daha çok kendinize yaptığınız bir yatırımdır. Bunun için bionluk gibi bir siteden destek alabilir yada doğrudan eğitimi kendiniz alabilirsiniz.

6.Öğrenme bitmiyor.
Sadece gayrimenkul danışmanları değil ama tüm başarılı olmak isteyen sektörler için eğitim bitmek bilmeyen bir fayda. Öğrenme isteğiniz olmasa da bu konuyu işinizin ayrılmaz bir parçası olarak görmelisiniz. "Gayrimenkul danışmanı olmak için hangi bölüm okunmalı?" gibi bir soru gelebilir aklınıza. Bunlara takılmayın. Artık öğrenmek ve öğretmek hiç bir kurum ya da kuruluşun tekelinde değil. Kaynaklar giderek büyüyor. Tek ihtiyaç "öğrenme isteği".Yabancıya gayrimenkul satışı ile ilgili temel ya da sektörde ihtiyacınız kadar İngilizce öğrenmek buna güzel bir örnektir. Ya da portföyünüzü yönetebilecek kadar excel eğitimi almak size büyük katkılar sağlar.

7.Eski müşteriler hala hayattalar. Onları unutmayın.
Emlak işi nasıl yürür de düzenli para kazanılır diye merak edenler dönüp bir geçmişe bakmalılar. Onlar ölmedi , eski müşterileriniz. İşlemlerini tamamladığınız her müşteri potansiyel bir müşteri olmaya devam eder.Üstelik onlar sizin ücretsiz reklamınızı yapacak olan birer referanstır. Barınma ihtiyaçları sonsuzdur. Daha da ötesi yatırım ve alım-satım işlemleri için siz başarılı bir satışın mimari olarak artık öncelikli tercih edilen bir emlak/gayrimenkul danışmanısınız. Eski müşterileriniz hatırlayın. Bazen sırf kendinizi hatırlatmak adına onları arayıp satış sonrası bir ihtiyaçları olup olmadığını sorun.

Öneriler ve tavsiyeler size bir işi öğrenme sürecinde hız kazandırır. Zamanla kendi tarzınız oluştuğunda artık sürekli gelir getiren bir işe sahip olduğunuzu fark edeceksiniz.Yorum Gönder

Yorumunuz değerlendirildikten sonra yayınlanacaktır.

Hakkımızda

Emlakdanismani.org özellikle kısa dönem daire kiralama/tatil daireleri konaklama hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli bilgi,belge paylaşımı amacı ile kurulmuştur. Bu yeni alternatif konaklama anlayışının gelişmesi ve ülke turizmine katkı sağlaması amacı ile çeşitli seyahat ve pazarlama önerilerine de yer verilmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler orijinal içeriklerden oluşmaktadır ve edinilen tecrübe ve tavsiyeleri yansıtmaktadır. Yasal değişiklikler ile güncellenen bilgiler için
en doğru kaynağın yine yasal kurumların bilgi edinme hizmetleri olduğunu unutmayın.

Bu sitede yer alan makale,yazı vb. içerikleri bağlantı vererek kullanabilirsiniz. Lütfen bağlantı vermeden alıntı yapmayınız. Zaman ve emek harcanarak oluşturulan her işe göstereceğiniz saygıya gelecekte sizin de ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

emlakdanismani.org
Her hakkı saklıdır. 2018 emlakdanismani.org . Blogger tarafından desteklenmektedir.

© emlakdanismani.org
Theme Designed by irsah indesigns.

emlak danismani