emlakdanismani.org

Zorunlu deprem sigortası fiyatlarında artış- eylül 2019

Zorunlu deprem sigortası asgari prim tutarları risk bölgesine göre 40 ila 110 TL 'ye arttırıldı. Resmi gazetede Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yayınlanan "Zorunlu deprem sigortası tarife ve talimat tebliğinde değişiklik yapılmasına " dair tebliğ  07 eylül 2019 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe girdi.


daskBuna göre,

1.Bölge  110 TL       
2.Bölge   80  TL
3.Bölge   60  TL
4.Bölge   50  TL
5.Bölge   40  TL   'den az olamayacak. Söz konusu tutarlar daha önce sırası ile 1. bölgeden 5. bölgeye 95,70,55,45 ve 35 TL idi. Ayrıca mesken için verilecek azami teminat tutarı 215.000 TL'ye yükseldi.

Diğer değişiklikler,

  • İnşaat ruhsat yılı 2000 ve öncesi olan binalarda yukarıdaki tarife fiyatı %10 oranında artırılarak uygulanır. 
  • Zemin üstü toplam kat sayısı 3 veya daha az olan binalarda yukarıdaki tarife fiyatı üzerinden %10 oranında indirim uygulanır. 
  • Zemin üstü kat sayısı 8 ve üzeri olan binalarda yukarıdaki tarife fiyatı %10 oranında artırılarak uygulanır.
  •  Kat sayısı hesabına zemin kat ve altında kalan bodrum katlar dâhil değildir. 
  •  Poliçe süresinin sonunda sigortanın en geç 30 gün içinde yenilenmesi durumunda, yenilenen poliçe için yukarıdaki tarife fiyatları üzerinden %10 oranında indirim yapılır. 
  • Diğer yapı grubuna yenileme indirimi hariç olmak üzere herhangi bir indirim ya da sürprim uygulanmaz.
  • Birleşen indirimler ve sürprimler birbiri ile toplanarak uygulanır. 
  • Deprem risk grupları, Türkiye Deprem Tehlike Haritası kaynakları, zemin koşulları ve bina öznitelikleri kullanılarak belirlenir ve Doğal Afet Sigortaları Kurumu internet sitesinde yayınlanır. Yerleşim birimlerinde daha sonra yapılan değişiklik nedeniyle risk grubu ataması bulunmayan yerleşim birimleri için deprem risk grubu, Doğal Afet Sigortaları Kurumu Yönetim Kurulunca belirlenir.  
Ayrıca,
Sigorta bedeli hesabına esas metrekare bedelleri de düzenlendi. Bu kapsamda çelik, betonarme ve karkas yapılar için söz konusu bedel 890 liradan bin 20 liraya, yığma kagir yapılar için 635 liradan 725 liraya, diğer yapılar için 310 liradan 355 liraya çıktı.
Hakkımızda

Emlakdanismani.org özellikle kısa dönem daire kiralama/tatil daireleri konaklama hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli bilgi,belge paylaşımı amacı ile kurulmuştur. Bu yeni alternatif konaklama anlayışının gelişmesi ve ülke turizmine katkı sağlaması amacı ile çeşitli seyahat ve pazarlama önerilerine de yer verilmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler orijinal içeriklerden oluşmaktadır ve edinilen tecrübe ve tavsiyeleri yansıtmaktadır. Yasal değişiklikler ile güncellenen bilgiler için
en doğru kaynağın yine yasal kurumların bilgi edinme hizmetleri olduğunu unutmayın.

Bu sitede yer alan makale,yazı vb. içerikleri bağlantı vererek kullanabilirsiniz. Lütfen bağlantı vermeden alıntı yapmayınız. Zaman ve emek harcanarak oluşturulan her işe göstereceğiniz saygıya gelecekte sizin de ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

emlakdanismani.org
Her hakkı saklıdır. 2018 emlakdanismani.org . Blogger tarafından desteklenmektedir.

© emlakdanismani.org
Theme Designed by irsah indesigns.

emlak danismani