emlakdanismani.org

Emlak Alım Satım Masrafları Hesaplama Aracı

Emlak alım satım masrafları hesaplama işlemlerinde kullanabileceğiniz hesaplama aracı satış bedeline ek olarak doğabilecek masraflarını basitçe hesaplamasını yapmaktadır. Özellikle tapu harçlarında yapılan güncellemeler dikkate alınmıştır. Uygulanması 31.12.2019 tarihine kadar uzatılan oranlara göre mevcut %2 +2 olan uygulama konut ve işyerleri için  düşürülerek alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı olmak üzere satış bedeli üzerinden  % 1,5 ,toplamda %3 oranında tapu harcı tapu dairesi tarafından tahsil edilmektedir. Arsa ve araziler için eski uygulama devam etmektedir.Ayrıca emlak alım satım işlerinde aracılık hizmeti alındığında  (özel bir antlaşma yapılmadı ise) yine ayrı ayrı olmak üzere %2+KDV oranında emlak aracılık şirketleri tarafından ücret talep edilmektedir.

emlak alım satım masraflarıEmlak alım satım masrafları nelerdir?


İki kişi  ya da tüzel kişilik arasında gerçekleşen emlak alım satım masrafları varsa aracı(emlak danışmanı) hizmet bedeli ,tapu harcı ve alıcıların ödediği döner sermaye ücretinden oluşur. Buna ek olarak taraflardan birinin vekalet ile işlem yapması halinde noter ücreti de yukarıdaki masraflara eklenmelidir.Ayrıca işlemleri takip eden bir iş takipçisi de ek bir hizmet bedeli talep edecektir. Temel bir masraf olarak görünmemekle beraber belediyeden alınacak" emlak vergisine esas değer ve borcu yoktur" belgesi için satıcının tüm geçmiş emlak vergisi borçları ödemiş olması gereklidir.


Not: Aşağıdaki hesap makinesinin hesapladığı orana sadece alıcılar tarafından ayrıca bir de döner sermaye ücreti eklenmelidir. Bu ücret bölgesel olarak değişiklik gösterdiği için hesaplamalara dahil edilmemiştir. Alıcılar bölgelerinde uygulanan döner sermaye ücretini bağlı bulundukları tapu dairesinden öğrenebilirler. Ayrıca emlak alım satım hizmet bedeli tutarı kdv hariçtir. Kdv oranı %18'dir.Tapu harcı nedir?

Tapu harcı, emlak vergisi değerinden az olmamak üzere, gayrimenkulü devralanın devredene ödeyeceği gerçek bedel üzerinden beyan edilen ve gayrimenkul alım-satım işlemleri sırasında tahsil edilen tapu hizmetleri bedelidir.Ülkemizdeki ekonomik duruma göre zaman zaman indirim ya da artış şeklinde güncellenmektedir.

Tapu harcı nasıl Hesaplanır?

31.12.2019 tarihine kadar uzatılan indirim nedeni ile mevcut %2 +2 olan uygulama, konut ve işyerleri için  düşürülerek alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı olmak üzere satış bedeli üzerinden  % 1,5 ,toplamda %3 oranında tapu harcı tapu dairesi tarafından tahsil edilmektedir. Ayrıca bu tutara ek olarak sadece alıcılar döner sermaye adı altında ek bir ödeme daha yapmaktadır. Arsa ve araziler için eski uygulama devam etmektedir.


Tapu harç bedelleri nereye yatırılır?


Tapu dairesi anlaşmalı bankalarından ya Ziraat Bank Atm'lerinde ödeyebilirsiniz.


Döner sermaye bedeli ne kadar?


Ayrıca bölgelere göre değişen miktarlarda(150-300 TL) sadece alıcılar tarafından bir de döner sermaye ücreti bulunmaktadır.

Emlak alım satım için noter masrafı ne kadardır?

Tapu devir işlemlerinde tarafların bizzat işlem yapması halinde  notere ait herhangi bir masraf bulunmamaktadır. Ancak taraflardan birinin vekil ile işlem yapması halinde noterden alınacak belge için ücret ödenir. Eğer ortada bir tapu devri işlemi yok ise ve "satış vaadi" vb. gibi bir işlem yapılacak ise bunun için noterlik ücret tarifesine göre bir takım masraflar çıkacaktır.

Satış vaadi noter harç bedeli ne kadar?

Harçlar Kanununa ekli (4) sayılı Tarifenin 12 nolu Pozisyonu uyarınca sözleşmede yazılı bedel ile kayıtlı değerin yüksek olanından binde 6,83 oranında harç tahsili gerekiyor. Döner Sermaye İşletmesince belirlenen tarifeye göre ücret tahsil edilir.

Emlak alım satım masrafları kime aittir?

Emlak alım satım masrafları özel antlaşmalarla kısmen ya da tamamen sadece alıcı ya da satıcı tarafından ödenebilir. Ancak ödeme belgeleri her iki durumda da alıcı ve satıcı adına ayrı ayrı düzenlenir.


Gayrimenkul değerinin düşük gösterilmesi mümkün müdür?

Geçmiş yıllarda ve halen kısmen vatandaşlar tarafından emlak vergisi değerinin gerçek değerden düşük olması nedeni ile ve genellikle nakit alışverişlerde tercih edilen bu yöntem artık vergi dairelerince oldukça sıkı bir şekilde takip edilmekte ve geriye dönük eksik tutarlar vergi cezası olarak kesilmektedir. Uygulamada satış bedeli emlak vergisine esas değer üzerinden beyan edilip bu kısım bankalar aracılığı ile ödenmekte ve kalan tutar ise kayıt dışı olarak elden nakit olarak alınıp verilmektedir. Geçmişe dönük vergi cezalarına maruz kalmamak için satış bedelini gerçekte olduğu gibi beyan etmeniz önerilir.


  1. Keşke sabit doner sermaye bedeli de eklenip net maliyet hesaplansaydi..ama güzel olmus..elinize sağlık...

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Döner sermaye ücreti sabit bir değer olmayıp katsayısı bölgelere göre değişkenlik gösterir.Bu nedenle hesaplama araçlarına eklemek oldukça zordur.

      Sil

Yorumunuz değerlendirildikten sonra yayınlanacaktır.

Hakkımızda

Emlakdanismani.org özellikle kısa dönem daire kiralama/tatil daireleri konaklama hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli bilgi,belge paylaşımı amacı ile kurulmuştur. Bu yeni alternatif konaklama anlayışının gelişmesi ve ülke turizmine katkı sağlaması amacı ile çeşitli seyahat ve pazarlama önerilerine de yer verilmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler orijinal içeriklerden oluşmaktadır ve edinilen tecrübe ve tavsiyeleri yansıtmaktadır. Yasal değişiklikler ile güncellenen bilgiler için
en doğru kaynağın yine yasal kurumların bilgi edinme hizmetleri olduğunu unutmayın.

Bu sitede yer alan makale,yazı vb. içerikleri bağlantı vererek kullanabilirsiniz. Lütfen bağlantı vermeden alıntı yapmayınız. Zaman ve emek harcanarak oluşturulan her işe göstereceğiniz saygıya gelecekte sizin de ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

emlakdanismani.org
Her hakkı saklıdır. 2018 emlakdanismani.org . Blogger tarafından desteklenmektedir.

© emlakdanismani.org
Theme Designed by irsah indesigns.

emlak danismani