emlakdanismani.org

Erken rezervasyon nedir? Ne kadar gerekli?

Şu erken rezervasyon konusu seyahat dünyasında bir muammadır. Gerçekten gerekli mi? Henüz seyahat tarihleriniz bile kesinleşmeden bu rezervasyonlar için ödeme yapmak ne kadar mantıklı? Ya da oluşturulan seyahat kampanyaları gerçekten size erken rezervasyondan dolayı ekonomik bir şeyler sunabiliyor mu?Ya da koca bir yalan mı? Doğrusu pazarlama kampanyalarının ustalığından dolayı oldukça ekonomik ve avantajlı göründükleri kesin. 

erken rezervasyon


Erken rezervasyon her yıl aralık ayı civarında başlayan ve takip eden sezon için özel indirim ve taksit seçenekleri ile sunulan seyahat kampanyaları olarak tanımlanabilir. Örneğin 2019 yılı sezonu için erken rezervasyon dönemi 2018 yılı aralık ayı civarında başladığını söyleyebiliriz. Burada esas amaç seyahat hizmeti sağlayacılarının takip eden sezon için gerekli doluluğu planlayabilmelerini sağlayıp aynı zamanda gezginlere önceden ödeme avantajı ile ekonomik fiyatlar sunabilmektir. Bu avantajlar içinde yüksek indirim oranı ve taksitle ödeme gibi seçenekler sayılabilir.


Erken rezervasyon ile yapılacak tatilin fiyatında ne kadarlık fark olacağı seyahat acentasının sunacağı oranlara bağlı olmakla birlikte zaman zaman %50 gibi yüksek oranlara ulaşabilmektedir. Ya da tüketiciye öyle gösterilerek pazarlama yapılmaya çalışılmaktadır. Doğrusu bir sezon için oluşabilecek yüksek fiyatları daha çok arz ve talep dengesi belirlediğinden erken rezervasyon, sezon etkisiyle yükselen fiyatların oluşmaması halinde çok da avntajlı olmayabilir. Örneğin 2016 yılında yaşanan turizm krizinde tüm erken rezervasyonlar bir balon olmaktan öteye gidememiştir. Ancak 2017 yılında söz konusu durumun devam etmesi ile gerek tüketici de gerek ise hizmet sağlayıcıların hevesinin biraz kırıldığını söyleyebiliriz.

Tam da bu esnada yeni gelen 2018 sezonunda talebin aşırı yükselmesi ile oluşan fiyatlar erken rezervasyon ile alınan odaları neredeyse iptal etme noktasına getirmiştir. İşte gerçek bir erken rezervasyon avantajının 2018 yılında oluştuğunu söyleyebiliriz. Görünen değerler 2019 yılında da durumun benzer olabileceğini gösteriyor.

Sonuç olarak  her zaman aynı avantajları sağlayamayan erken rezervasyon sistemi yine de dikkate alınması gereken bir fırsat olabilir. Özellikle Türkiye'de ki en iyi uygulayıcılarından biri olan ETS firması gibi acentaların sunduğu erken rezervasyon  tekliflerini incelemekte fayda olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Gönder

Yorumunuz değerlendirildikten sonra yayınlanacaktır.

Hakkımızda

Emlakdanismani.org özellikle kısa dönem daire kiralama/tatil daireleri konaklama hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli bilgi,belge paylaşımı amacı ile kurulmuştur. Bu yeni alternatif konaklama anlayışının gelişmesi ve ülke turizmine katkı sağlaması amacı ile çeşitli seyahat ve pazarlama önerilerine de yer verilmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler orijinal içeriklerden oluşmaktadır ve edinilen tecrübe ve tavsiyeleri yansıtmaktadır. Yasal değişiklikler ile güncellenen bilgiler için
en doğru kaynağın yine yasal kurumların bilgi edinme hizmetleri olduğunu unutmayın.

Bu sitede yer alan makale,yazı vb. içerikleri bağlantı vererek kullanabilirsiniz. Lütfen bağlantı vermeden alıntı yapmayınız. Zaman ve emek harcanarak oluşturulan her işe göstereceğiniz saygıya gelecekte sizin de ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

emlakdanismani.org
Her hakkı saklıdır. 2018 emlakdanismani.org . Blogger tarafından desteklenmektedir.

© emlakdanismani.org
Theme Designed by irsah indesigns.

emlak danismani