emlakdanismani.org

Kbs kimlik bildirim sistemi


Kbs Kimlik bildirim sistemi nedir?Kbs (kimlik bildirim) sistemi 1774 sayılı kanun kapsamında otel, motel, günübirlik ev, apart ve benzeri konaklama tesislerinin gelen misafirlerini ve çalışanlarını internet üzerinden anlık olarak bildirmelerini sağlayan online bir hizmettir. 18.04.2017 tarihinde kullanıma açılan bu sisteme  özel bir şifre , kullanıcı adı ile sadece önceden tanımlanmış statik İP adreslerinden girilebilmektedir. Daha da açık ifade ile kbs.egm.gov.tr adresine herhangi bir bilgisayarın internet bağlantısı ile girebilmeniz mümkün değildir. Emniyet sistemi tarafından tanımlanmış bağlantınızın  onaylanması sonrasında kullanabileceğiniz sistem kullanıcı adı ,şifre olsa dahi yetkisiz kişi ve bağlantıların girişine kısıtlanmıştır.kimlik bildirim sistemi

En iyi Apart otel/Günlük daireler

  # Kbs kimlik bildirim sistemi kullanımı
Kimlik bildirim sistemi otel ve günübirlik kiralama için bazı farklarla kullanılmaktadır. En önemli fark ise otellerin toplu veri gönderim işlemi yapabilmeleridir. Diğer önemli bir farklılık ise günübirlik kiralamalarda kullanıma başlamadan önce günlük kiralama yapılan dairelerin tamamının bir kez olmak üzere sisteme tanıtılması gerekir. Aşağıda sadece günübirlik evler ile ilgili kullanım aşamaları detaylı olarak anlatılmıştır.

Geleceğinizi programlayın. İndirimlerimiz boyunca online Udemy kursları yalnızca 29,99 TL'den başlayan fiyatlarla!
   # Önemli Uyarı:
Bu yazı 06.07.2018 tarihinde güncellenmiştir. Ancak devlet kurumları ile yapılan her türlü işlemler için en doğru ve kesin  kaynak yine kendi kurumlarının bilgi edinme hizmetleridir. Değişen yasalarla oluşabilecek uygulama farklılıklarını düzenli takip edin. Olası sorunlar ya da detaylı bilgiler için bağlı bulunduğunuz karakoldaki kimlik bildirim sorumlusu ile iletişime geçebilirsiniz. Aşağıda anlatılanların kesinlik içermediğini ve en doğru kaynağın ilgili makamlar olduğunu unutmayın. Son derece ağır cezaları olan bu konuda hassas davranmanızı öneririm.
Güncelleme 01.06.2019:
Belirli bir süredir konuk kaydı girilirken dairenin tanımlı adresi çıkmamaktadır. Detaylı bilgi için bağlı bulunduğunuz kimlik bildirim memuru ile iletişime geçiniz.Bu aşamaya gelmeden önce tüm yasal gereklilikleri tamamlamış ve sisteme girebilmek için kullanıcı adınızı ve şifrenizi almış olmanız gerekmektedir.Bu konuyla ilgili detaylar için buradaki yazıyı okuyabilirsiniz. 1. https://kbs.egm.gov.tr adresine tıklayın.(Polis tarafından static İP'nize tanımlanmış giriş izniniz yoksa sayfa açılmayacaktır)
 2. Açılan sayfada üst menüden "Günübirlik İşlemleri" ni seçin.
 3. Tekrar açılan sayfada "Adres kodunu ekle" yazan bölüme kiraya vereceğiniz dairenin adres kodunu ekleyin.Adres kodunuzu bilmiyorsanız buradan alabilirsiniz.
 4. Onay mesajını gördüyseniz daireniz sisteme eklenmiştir.
 5. İşletmenizdeki tüm daireleri aynı yöntemle ekleyin.
 6. İşlemleri her bir daire için bir kez yapmanız yeterlidir.
 7. Artık dairenizde/tesisinizde kalan konukların kimlik bildirimini yapmaya  hazırsınız.    # Konaklayan ekleme:


 1. Üst menüde yer alan "konaklayan ekle" seçeneğini seçin.
 2. Eğer konuğunuz TC vatandaşı ise sayfadaki "Türkiye cumhuriyeti vatandaşı" yazan  sekmeyi seçin.Konuğunuzun TC numarasını girin.Konuğa ait bilgiler ekrana gelecektir.
 3. Eğer konuğunuz yabancı uyruklu ise ikinci sekme olan "yabancı vatandaş " seçeneğini seçin.
 4. Yabancı vatandaş için en az "belge numarası","adı","soyadı","cinsiyeti","doğum tarihi","doğum yeri","Uyruğu" bilgileri girilmelidir. Yabancı misafir eğer TC ikamet belgesi sahibi ise Yabancı kimlik numarasını "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı" bölümünden giriş yapabilirsiniz.
 5. Varsa araç plakasını ekleyin.
 6. Oda numarası verdiğiniz dairenin kapı numarasıdır.
 7. Son olarak "Konaklama adresini seçin" bölümünden verdiğiniz dairenin tanımlı adresini seçin.
 8. İşlem tamamdır.


   # Çıkış yapan konuğun sistemden düşüm yapılması
Konaklayan ekle sayfasında "halen tesisinizde konaklayanların listesi" başlığının hemen altında sağ bölümde "verilen oda" kısmına konuğun oda numarasını yazın ve "sorgula" butonuna tıklayın.
Çıkan listede çıkış yapanların sol tarafındaki kutuları işaretleyin.
Hemen sağ alt köşede "seçilenlerin düşümünü yap" butonuna tıklayın.
Çıkış işlemi tamamlanmıştır.

   # Günlük konaklama raporunun alınması  
Çıkış yapan konuğu sorguladığınız butonun yanında yer alan "excel' e aktar"butonuna tıklayın.Açılan excel sayfasını(sayfa ayarlarını yapmanızı öneririm.İdeal sayfa ayarları için bu yazının en alt bölümüne bakabilirsiniz)yazdırın ve üzerine tarih atarak bir dosyada saklayın.Bu sizin konaklama defteriniz olacak ve kimlik bildirim polisi geldiğinde bu listeleri ibraz etme zorunluluğunuz olduğunu unutmayın.

   # Çalışan ekleme/çıkarma
İşyerinizde çalışan personelinizi işe başlama ve işten çıkış tarihlerinde bu alana bildirme yükümlülüğünüz vardır. Anasayfa üst menüden "çalışan ekle" seçeneğini seçin. Tc numarasını girin. Açılan bilgilere ek olarak "işe giriş" tarihi " görevi" ve "adres" bilgilerini ekleyin. İşten çıkışlarda ise alt bölümdeki listeden ayrılan kişiyi silebilirsiniz.

   # Sık Sorulan Sorular


1.Anlık olarak mı bildirim yapacağım?
Evet anlık olarak KBS sistemine bildirim yapmanız gerekiyor.
Gece 24.00 de bildirim uygulaması devam edecek mi?
Gece 24.00 sonrası konaklayan tüm konukları "excel'e aktar" seçeneği ile excel dosyasından yazıcı çıktısı alarak dosyalamanız yeterlidir.
2.Yaşa bakılmaksızın tüm konuklar bildirilecek mi?
Kesinlikle, tüm konuklar ve çocuklar da dahil sisteme girilecek.
3.Konuk tek kişi olarak giriş yapıp daha sonradan haberim olmadan misafir çağırarak konaklama yaptırırsa benim sorumluluğum nedir?
Polis bu konuda işletmecinin sorumlu tutulacağını söylüyor.Bu konu aslında otelden farklı olarak günlük ev işletmelerinin en önemli sorunlarından biridir.Kiraya verilen evlerin yatak kapasitelerinin fazla olması nedeniyle ve kişi başı değil oda kiralaması yapıldığından bu sorunun özellikle kimlik bildirim sistemi ile çelişmesi ve işletmeciye cezaya mal olması söz konusudur.Bu konuda size iki önerim olabilir ki birincisi konuğunuza giriş yaparken daha sonradan konuta çağıracakları tüm konukların kimlik bildirimlerini tarafınıza ulaştırılmasını sağlamaları gerektiğini hatırlatmanız.İkinci olarak ise maddeleri içerisinde " ev sahibi bilgisi dışında konuta davet edilecek tüm diğer konukların kimlik bildirimlerinin yapılmaması nedeniyle ev sahibine doğabilecek tüm ceza vb.yaptırımların evi kiralayana rücü edileceğini" belirten bir madde olan sözleşmenin imzalatılması sizi bir nebze olsun sorumluluktan kurtarabilir.
4.Sonradan kiralayan tarafından çağırılan ancak konaklamayan misafirlerin de kimlik bildirimini yapmak zorunda mıyım?
Evet,Gece konaklaması yapmasa dahi kimlik bilgileri alınıp kayıt edilecek ve bildirim esnasında gönderilecek.
5.Bilgisayarım bozulur,elektrik kesilir vb. durumlarda ne yapmalıyım?
Bu durumda  listenizi bağlı bulunduğunuz karakola 2 nüsha olarak kaşeli ve imzalı bir şekilde teslim etmeniz gerekiyor.Elden bildirim(yani konukların anlık bildiriminin elden yapılması) süreniz maksimum 3 gündür.3 gün içinde söz konusu arızanın giderilip online olarak bildirim yapmaya devam etmeniz gerekmektedir.
6.Bildirim dışında kayıt altına almam gereken herhangi bir evrak var mıdır?
KBS sistemine gönderdiğiniz listenin bir örneğini dosyanızda saklayın.Bu aynı zamanda sizin bildirim defteriniz olacaktır.
7.Kbs sistemine giremiyorum, kendi sisteminde bir sorun var ,ne yapmalıyım?
Zaman zaman nadir de olsa yaşanan bu durumda yapamadığınız bildirimi detaylı anlatan bir tutanak tutun.Konuk adı ve bilgileri içeren tarih ve imzalı tutanağı dosyanızda saklayın.Sistem düzeldiğinde hemen kalan girişleri tamamlayın.
8.Bütün uyarılara rağmen kimlik bildirimi yapmayan konuklar için ne yapmam gerekiyor?
Size önerim tesisinize bu tip konukları almayın. Eğer durum bilginiz dışında konuta kabul edilen bir ikinci konuksa ve kimliği teslim edilmiyorsa polisi arayıp bilgi verin.

Notlar:
*Bu sistem en iyi firefox tarayıcısında çalışmaktadır.
*Konaklayan listesi ideal excel yazdırma ayarları:
Satır yüksekliği :12(Excel sayfası her hangi bir yerinde sağ tıklayın açılan menüde satır yüksekliğini seçip "12" yazın)
Yönlendirme :yatay
Ölçek : %75


*Sadece kimlik bildirim amaçlı kullanınız. Farklı amaçla yapılan tüm kullanımların log kaydı (izi sürülmektedir)alınmaktadır.

Olası sorunlar:

Dairemin adres kodunu bulamıyorum
Tapu sicilinde mesken olarak görünmüyor  ve tapulamada bir bağımsız bölüm değilse adres kodu çıkmayacaktır.
Birden fazla kayıt ekledim ama dairelerim listede belli bir sıra ile görünmüyor.
Maalesef bunun şimdilik bir çözümü yok. Misafir bildirimi yaparken "konaklama adresini seçin" bölümünde daire numaraları karışık görünecektir.
Sistem hatası:
Giriş yapılamaz ya da sayfalar çok yavaş açılır. Çözülene kadar gelen her konuk için tutanak tutmanız gerekir.
Giriş yaptığınız konuk adı "konaklama listesinde" görünmüyor.
Giriş yaptığınız konuğun oda numarasından sorgulayın. Odada görünüyor ancak genel konaklama listesinde görünmüyor ise :
1.sebep konuk daha önceden farklı bir odada kalmış ve çıkışı unutulmuş olabilir.
2.sebep sistemsel bir sorun olabilir. Bağlı bulunduğunuz kimlik bildirim sorumlusu ile iletişime geçin.

Son olarak bir öneri,
Denetim sırasında görevli sizden emniyete bildirdiğiniz konaklama listesini yazdırmanızı isteyecek. Yazıcı çıktısında daha önceden girişini yaptığınıza emin olduğunuz bir konuğu adı bulunmuyorsa bir kez de oda numarasından sorgulatın.

 Yorum, soru, öneri ve varsa katkılarınız için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Örnek Tutanak:


                                         TUTANAK……………………tarihinde saat ………..’de sistemde( KBS Kimlik Bildirim Sistemi) yaşanan problem nedeniyle aşağıda  bilgileri yazılmış şahsın kaydı yapılamamıştır.Tc No/Pasaport No :
ADI SOYADI:
Verilen Oda Numarası:                                                                                                                 Kaşe/İmza

yazının tweet'e


Hakkımızda

Emlakdanismani.org özellikle kısa dönem daire kiralama/tatil daireleri konaklama hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli bilgi,belge paylaşımı amacı ile kurulmuştur. Bu yeni alternatif konaklama anlayışının gelişmesi ve ülke turizmine katkı sağlaması amacı ile çeşitli seyahat ve pazarlama önerilerine de yer verilmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler orijinal içeriklerden oluşmaktadır ve edinilen tecrübe ve tavsiyeleri yansıtmaktadır. Yasal değişiklikler ile güncellenen bilgiler için
en doğru kaynağın yine yasal kurumların bilgi edinme hizmetleri olduğunu unutmayın.

Bu sitede yer alan makale,yazı vb. içerikleri bağlantı vererek kullanabilirsiniz. Lütfen bağlantı vermeden alıntı yapmayınız. Zaman ve emek harcanarak oluşturulan her işe göstereceğiniz saygıya gelecekte sizin de ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

emlakdanismani.org
Her hakkı saklıdır. 2018 emlakdanismani.org . Blogger tarafından desteklenmektedir.

© emlakdanismani.org
Theme Designed by irsah indesigns.

emlak danismani