emlakdanismani.org

Emlak/gayrimenkul danışmanı nedir? Ne iş yapar?Nasıl olunur?

Bu yazıyı yazarken aktif bir emlak danışmanı olarak değil ama hayli önemli tecrübeler edinmiş ve bu meslekten geçimini sağlamış biri olarak yazdığımı öncelikle belirtmeliyim. Sonradan sonraya daha çok evlerin konaklama sektörüne katılımı ile oluşan "günlük daire konaklama, kiralama" iş modeli üzerine yoğunlaşıp bu konular üzerinde yazılar yazmaya başladım. Ancak bu blogun adını aldığı "emlak danışmanlığı" konusunda edindiğim tecrübeler hakkında da bir şeyler söylemek yerinde olur diye düşündüm ve aşağıdaki makale böyle oluştu. Umarım işinize yarayabilecek bir şeyler bulursunuz.


Özellikle 2000'li yıllardan sonra global emlak  firmalarının Türkiye'de bayilik ağlarını geliştirmeye başlamasının bir sonucu olarak emlak şirketlerinin adları ile birlikte danışman isimleri de ön plana çıkmaya başladı.Pazarın büyümesi, emlak danışmanlarının daha eğitimli hale gelmesi ile  ev,arsa alım-satım,kiralama vb.işlerimiz için düzenli olarak bir "emlak danışmanı"ndan hizmet alma gerekliliği de kaçınılmaz oldu.


emlak danışmanı nedirKlasik "emlakçı" ifadesinin yarattığı olumsuz imajı biraz olsun toparlamak için hatta bir de "gayrimenkul danışmanı" gibi tanımlar da sıkça duyulmaya başlandı diyebiliriz. Hangi şekilde tanımlarsanız tanımlayın bu işi yapan insanlar mortgage konut kredilerinin de yoğun bir şekilde kullandırılmasıyla alım-satım,kiralama vb.yapan kişilerin hayatında önemli bir yer tutmaya başladı.

Emlak ya da yeni popüler tabirle gayrimenkul danışmanı nedir?Ne iş Yapar?

Gayrimenkul ile ilgili her konuda bilgi, tecrübe ve danışmanlığından  belli bir ücret karşılığında faydalanabileceğiniz bağımsız ya da belli bir gayrimenkul pazarlama şirketine bağlı olarak çalışan kişilere denir. Çoğunlukla belli bir maaşları olmayıp sonuçlandırdıkları işlem bedeli üzerinden belirli bir komisyon karşılığında işe alınabilirler. Aslında adı ister emlak danışmanı ya da gayrimenkul danışmanı isterse emlak satış danışmanı ya da emlakçı olsun ,bu mesleği yapan kişiler özünde satış veya kiralamaya aracılık hizmeti vererek para kazananan birer işletmedir.
Son bir kaç yıla kadar emlak danışmanları için belirli eğitimin verildiği pek söylenemezdi. Çoğunlukla kendini iyi yetiştirmiş danışmanların bilgi birikimlerini istekli ve hevesli kişilere aktarması yolu ile bir eğitim silsilesi oluşturulmuştu. Halk eğitim,belediyeler vb kurumların sağladığı sertifika garantili! kursların,eğitim programlarının yetersizliğini de dikkate alınca iyi eğitimli kişilerden yoksun olarak öylece devam ederek geldi. Gayrimenkul danışmanlığı bölümü gibi açılan yeni üniversite bölümleri ve global emlak firmaların sağladıkları eğitim programları ile artık yeni nesil bir "emlak danışmanı"nın ortaya çıktığını söyleyebiliriz. Daha donanımlı ve hatta az da olsa yabancı dillere hakim bir kitlenin var olması ile , bu hizmete ihtiyaç duyan kişiler hak edilen komisyon ücretlerinin ödenmesi konusunda daha rahat hissediyorlar.

Ev, arsa vb. gayrimenkuller insanların temel barınma ihtiyaçlarının karşılanmasının sağlamakla birlikte söz konusu alım-satım  işlemleri olduğunda işini iyi bilen bir danışmanın gerekliliği kaçınılmaz oluyor. Bu nedenle eğer uzun vadeli, kazançlı ve insan ilişkilileri bakımından son derece keyifli olan bu mesleği yapmak istiyorsanız aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz.

Nasıl emlak danışmanı olunur?Kimler gayrimenkul danışmanı olabilir?

 #  Karar verin. Nereden başlamalısınız? Öncelikle neden bir gayrimenkul danışmanına ihtiyaç duyulur sorusunu iyi anlamak gerekir. Para kazanma ile bilinen en iyi tavsiye doğru zamanda doğru yerde olarak bir ihtiyaca çözüm bulmaktır. Bu anlamda emlak satış danışmanları kişilerin alım satım işlemelerinde para, zaman, güven ve araştırma konularında önemli avantajlar sağlayıp aracılık hizmeti sunarlar.
"Gayrimenkul danışmanı olmak istiyorum" diyorsanız öncelikle önerim iyi bilinen zincir emlak pazarlama firmalarından  bazılarını(Remax,Realtyworld,Turyap)  inceleyin. Bu konuda net bir öneride bulunmak istemem ama tecrübeyle sabittir ki ismi nispeten kolay söylenebilen ve bilinirliği yüksek olan şirketler size avantaj sağlar.  Kendi ofisinizi hemen açmak yerine bu şirketlerde belli bir süre tecrübe kazanmanız son derece önemlidir. Sağlayacakları eğitimler  iyi bir başlangıç yapmanıza önemli oranda katkıda bulunabilir. Ayrıca bilinirliği yüksek bir kartvizit taşımanız başlangıç için size moral ve motivasyon açısından gereklidir. Bu tip şirketler zaten pazarlama konusunda bireysel olarak adınızı öne çıkarmanız için sizi yönlendireceklerdir. Zamanla kendi işletmenizi kurmanız için yeterli birikimi buralarda sağlayabilirsiniz.

 #  Güvenilir misiniz?Öyle olun.
Ne klasik bir soru ama eğer fark yaratacak kadar güvenilir biri iseniz bu meslekte de kazanç olarak fark yaratacağınızdan şüpheniz olmasın.Ya da daha açık bir ifade ile ana sernayeniz hazır demektir.  Güven üzerine kuracağınız müşteri ilişkileri inanılmaz ölçüde uzun vadeli olacaktır ki eski müşterilerinizden aldığınız işler sizin piyasa hareketlenmelerinden etkilenmeden devamlı ve akıcı bir geliri kazanmanızı sağlayacaktır. Her müşterinin "emlak danışmanları" hakkında nasıl bir ön yargı ile geldiğini unutmayın. Fark yaratabileceğiniz en önemli avantajınızı kullanmalısınız.

 #  Eğitimler vazgeçilmezdir.
Gerek çalıştığınız şirketin eğitimleri gerek ise internet üzerinde bulabileceğiniz önemli oranda kaynak artık çok daha erişilebilir durumda. Eğitimlere ücret ödemekten kaçınmayın. Amaç sertifikalarla dolu bir ofis  oluşturmak değil gerçekten mesleğin temel dinamiklerini öğrenebileceğiniz eğitimleri alabilmektir. Özellikle emlak pazarlama teknikleri konusunda yukarıda saydığım firmaların özenle hazırlanmış eğitim programları ilk aşamada katılmanız gereken faaliyetlerdir. Diğer önemli bir konu ise ülkemizde yerel olarak uygulanan imar kanunları, tapu yönetmelik ve işlem danışmanlığı gibi eğitiminizin ikinci ve hayli önemli bir kısmını da tamamlamanız. Bu konuda halk eğitim ve belediyeler tarafından zaman zaman düzenlenen kurslar faydalı olacaktır.

 #  Lokal olun.
Yaşadığınız şehirde en iyi bildiğiniz yer oturduğunuz semttir. Emlak danışmanlığını da başlayabileceğiniz en iyi bölge en detaylı bildiğiniz yerdir. Tüm şehre portföy olarak hakim olamazsınız. Daha da açık ifade ile çok iyi bildiğiniz bir semt tüm şehirden daha fazla gelir getiren önemli bir kaynak olacaktır.Yol,sokak numaralarına kadar öğrenmek emlak sunumları sırasında müşterileriniz üzerinde oldukça etkileyici bir iz bırakır.

 #  Pazarlama portföyü geliştirmek 
Her yeni tanıdığınız insan pazarlamak üzere portföy geliştirmek için bir fırsattır. Gerek onların gerek ise tanıdıkları kişilerin almak ya da satmak üzere mutlaka bir gayrimenkul ihtiyaçları vardır. Günlük planlarınızın belli bir kısmı ise mutlaka portföyünüzü geliştirmek üzerine olmalı. Bu nedenle size tüm pazarlama eğitimleri sırasında sosyal olmanız ,kalabalık insan gruplarının bir araya geldiği toplantı ve etkinliklere katılmanız önemle tavsiye edilecek. Bu tavsiye kalıcı bir meslek olarak emlak danışmanlığının kilit noktasıdır. Tanıştığınız her yeni kişi mesleğinizi bilmelidir. Siz tahmin edemeseniz bile mesleğinizi duyan kişilerin emlak dünyası ile ilgili mutlaka soracak soruları vardır. Bu yeni müşteriler kazanmanın en hızlı yoludur.

 #  Etkileyici sunumlar yapın.
Pazarlama gayreti içinde olduğunuz daireyi müşterilere sunarken ne kadar etkileyici olursanız satışı sonuçlandırmanız o kadar hızlı ve kolay olur. Çok bilinen yanlışlardan biri pazarlamakta olduğunuz gayrimenkulün var olmayan özelliklerini varmış gibi göstermek diye bilinse de daha vahim olanı aslında var olan özelliklerinin yeterince anlatılamamasıdır. Tüm sorulara çalışmış ve adeta sınava girecek bir öğrenci gibi hazırlık yapmanız en etkili yollardan biridir. Bu konuya ekleyeceğim önemli bir tavsiye ise gelen müşteri itirazlarına karşılık olarak siz de itiraz etmeyin . Onları alın, kabul edin hatta haklı bulun ve avantajları öne çıkarın. Müşterilerin farklı karakterlerde ve birer insan olduğunu unutmayın. Yapılan itirazlar her zaman bir eksikliği göstermeyebilir. Ama itirazlara karşı durmak oradan ayrılmak isteyen müşterinizin işini kolaylaştırıp sizi satıştan edebilir. "Satış yapmak dışında bir isteği olmayan, biraz düzenbaz biraz da yalancı ,az emekle çok para kazanan, aç gözlü bir emlakçı " imajı bazı müşterilerin emlak danışmanları hakkındaki temel ön  yargısıdır. Bu algıyı yok ederek işe başlamak ise sizi hızlıca sonuca ulaştıracaktır.

 #  Onları unutmayın.

İşlemlerini tamamladığınız her müşteri potansiyel bir müşteri olmaya devam eder. Barınma ihtiyaçları sonsuzdur. Daha da ötesi yatırım ve alım-satım işlemleri için siz başarılı bir satışın mimari olarak artık öncelikli tercih edilen bir emlak danışmanısınız. Eski müşterileriniz hatırlayın. Bazen sırf kendinizi hatırlatmak adına onları arayıp satış sonrası bir ihtiyaçları olup olmadığını sorun. 

Öneriler ve tavsiyeler size bir işi öğrenme sürecinde hız kazandırır. Zamanla kendi tarzınız oluştuğunda artık sürekli gelir getiren bir işe sahip olduğunuzu fark edeceksiniz. Yazının Twitter bağlantısı

İlginizi çekebilir:
Başarılı Gayrimenkul Danışmanlarının 7 sırrı

Hakkımızda

Emlakdanismani.org özellikle kısa dönem daire kiralama/tatil daireleri konaklama hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli bilgi,belge paylaşımı amacı ile kurulmuştur. Bu yeni alternatif konaklama anlayışının gelişmesi ve ülke turizmine katkı sağlaması amacı ile çeşitli seyahat ve pazarlama önerilerine de yer verilmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler orijinal içeriklerden oluşmaktadır ve edinilen tecrübe ve tavsiyeleri yansıtmaktadır. Yasal değişiklikler ile güncellenen bilgiler için
en doğru kaynağın yine yasal kurumların bilgi edinme hizmetleri olduğunu unutmayın.

Bu sitede yer alan makale,yazı vb. içerikleri bağlantı vererek kullanabilirsiniz. Lütfen bağlantı vermeden alıntı yapmayınız. Zaman ve emek harcanarak oluşturulan her işe göstereceğiniz saygıya gelecekte sizin de ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

emlakdanismani.org
Her hakkı saklıdır. 2018 emlakdanismani.org . Blogger tarafından desteklenmektedir.

© emlakdanismani.org
Theme Designed by irsah indesigns.

emlak danismani