emlakdanismani.org

Apart otel nedir?

Misafirlerin seyahatleri sırasında yeme, içme ve diğer  ihtiyaçlarını kendileri tarafından giderebilecekleri ekipmanları bulunduran ve genellikle daire ya da villa şeklinde inşa edilmiş konaklama tesislerine verilen addır.apart nedir

Misafirlerin kendi yapma imkanları olduğu halde apart otellerin pek çoğunda otellerde verilen hizmetler de sunulmaktadır. Örneğin kahvaltı ve yemek servisleri, temizlik hizmetleri vb. yine de konuklara servis olarak bazen ek ücretli bazen de ücretsiz olarak verilmektedir. Tesisden tesise değişse de bir apart otelde bulunması gereken eşyalar mutfak ve mutfak gereçleri, çamaşır makinesi ,buzdolabı, tv, ütü, elektrik süpürgesi vb. olarak özetlenebilir.
Daha detaylı olarak resmi gazete incelendiğinde "Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesine ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik" gereği ,

Apart oteller

Madde 24 - Apart oteller; mesken olarak kullanılmaya elverişli bağımsız apartman ya da villa tipinde inşa ve tefriş edilen, müşterinin kendi yeme ve içme ihtiyacını karşılayabilmesi için gerekli teçhizat ile donatılan ve otel olarak işletilen tesislerdir.

Apart oteller; belgeli bir otel veya tatil köyü veya turizm kompleksi yatırım veya işletmesi bütünü içinde yer alabildiği gibi en az on üniteden oluşacak şekilde, bir tesis bünyesinde bulunma zorunluluğu olmadan "müstakil apart otel'' adı altında müstakilen de düzenlenebilir.

Apart otellerin asgari nitelikleri aşağıdaki şekildedir:

a) Resepsiyon, bekleme ve idare birimi,

b) Apart ünitelerde;

1) Tefriş elemanlarında standart beraberliği,

2) Yatak odalarında; yatak, komodin, gece lambası, elbise dolabı ile yataklarda; çarşaf ve kılıflı yastıklar, iklim şartlarına göre pike ve battaniye,

3) Yaşam odasında; kapasiteye uygun koltuk, yemek masası, sandalyeler ve sehpalar,

4) Mutfakta; ocak, buzdolabı, yeterli servis malzemesi  dolaplar ve kapalı  metal çöp kutusu,

5) Banyo, çamaşır yıkama ve ütüleme hizmeti verilmemesi halinde otomatik çamaşır makinesi,

6) İlk yardım dolabı,

c) Yerleşim merkezleri dışındaki apart otellerde, satış ünitesi.

Tesis bünyesindeki apart otellerde yukarıda (a) ve (c) bentlerinde belirtilen nitelikler, apart ünitelere de hizmet verecek şekilde düzenlenmişse ayrıca aranmaz.

Apart ünitelerin toplam yatak kapasitesi, içinde yer aldıkları ve beraber işletildikleri konaklama tesislerinin toplam yatak kapasitesinin yüzde yirmibeşini, dört ve beş yıldızlı otellerde yüzde kırkını aşamaz.


Apart otellerin kapasitesinin hesabında oturma alanı dışındaki odalar iki yataklı kabul edilir. Yedi ve dokuz metrekare arasında olan odalar tek yataklı düzenlenir. İki yatak odasına ilave her iki yatak odası için ayrı banyo-tuvalet düzenlemesi yapılır.Dünya'da da pek çok gezgin tarafından tercih edilen apart otellerin kurulma mantığı misafirlere daha fazla özgürlük ve konfor sunabilmektir. Ancak elbetteki tatil tercihleri kişiden kişiye değişebilir. Tatil sürecinde tamamen işten güçten uzak durup daha fazla tembellik ederek keyif alanlar için apart otel doğru bir seçim olmayacaktır.

Bu günlerde günlük kiralık dairelerin de apart otel olarak algılanması bazı kavram kargaşalarına neden olabilmektedir. İkisi arasındaki en önemli fark apart otelin bir ruhsat ile işleyişine devam etmesidir. Apart otelin iş yeri açma ruhsatı olmayan haline günlük kiralık daire de diyebiliriz. Ayrıca apart oteller ticari verimlilik bakımından konaklama amaçlı yapıldığından yaşam alanları dairelere göre daha küçüktür. 2018  yılında yapılan düzenlemelerle ruhsatsız günlük kiralık daire işletmek artık mümkün olmadığından kriterlere uyan pek çok daire işletmecisi ruhsat alarak faaliyetlerini apart otel olarak sürdürmeye başlamıştır.

Apart otel seçiminde dikkat edilmesi gerekenler
 2018 yılı itibariyle günlük kiralık dairelerin ruhsatsız işletilmesinin mümkün olmaması nedeniyle pek çok işletmeci ruhsat alarak(bazı tatil beldelerinde hala ruhsatsız çalışanlar mevcut) faaliyetine apart otel olarak devam etmeye başladı. Özellikle İstanbul , Ankara, İzmir, Antalya, Bodrum, Marmaris gibi popüler tatil bölgelerinde yoğun denetimlerin de etkisi ile pek çok işletmenin ruhsatlı apart otel olarak faaliyetine devam ettiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle kalacağınız apart otelin ruhsatlı bir işletme olduğuna dikkat etmenizi öneririm. Ruhsat kontrolünü basitçe sorarak yapabilirsiniz. Ruhsatlı işletmeler anlık kimlik bildirimi yaparak sizin de güvenliğiniz açısından daha güvenli bir ortam sağlayabilirler. İkinci olarak bazı sürprizler ile karşılaşmamak için  tesisin havlu, mutfak gereçleri , internet bağlantısı vb. hizmetlerinin olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Ayrıca konum da denize ve tatil merkezine uzaklığı açısında son derece önemlidir. Merkezi noktalara uzak bir tesis önemli bir ulaşım giderine neden olabilir.

apart hotel

Apart otel sizin için uygun mu?
Eğer tatil sizin için hiç bir işe el sürmeden dinlenmek ,keyif ve alışveriş yapmak anlamına geliyorsa otel servis ve hizmetlerinin bulunmadığı bir apart otel  çok da uygun bir seçim olmayabilir. Özellikle kalabalık aileler için konaklama giderlerini düşürmek için tasarlanmış apart oteller her koşulda ekonomik konaklama arıyorsanız ve tüm ev işlerini göze alıyorsanız tercih edebileceğiniz bir konaklama türü olabilir. Yine de bazı apart otellerde temizlik ve kahvaltı hizmetlerinin ve hatta Antalya ve Alanya gibi popüler tatil bölgelerinde "her şey dahil" konseptinde hizmet  sunulduğunu belirtmekte fayda var. Rezervasyon aşamasında tesis özelliklerinden bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Apart otellerin avantajları,

 • Kendi evinizin rahatlığını ve konforunu sağlayabilir. Geniş odaları ve mutfak alanı gerçek bir ev konforunu yaşatabilir.
 • Özellikle yeme içme giderlerinden önemli bir tasarruf sağlayıp ucuz ve uygun tatil sağlar. Normal bir mutfak alışverişi ile ekonomik yeme içme imkanı sağlar.
 • Oda büyüklükleri diğer otel tiplerine göre daha geniştir. Pek çoğu daire büyüklüğünde inşa edildiğinden dar otel odalarından çok daha konforludur.
 • Kişi başı değil oda olarak satıldığından daha fazla misafirin bir arada konaklamasına imkan tanır.Bilinen en ekonomik konaklama modelidir.
 • Özellikle ailelerin daha fazla olduğu bir ortamda konaklamak isteyenler için idealdir. Genellikle kalabalık ailelerin tercihi olduğundan kalacağınız yerin bir aile ortamı olacağını düşünebilirsiniz.
dezavantajları,
 • Tatilde hiç bir işe el sürmek istemeyenler için uygun değildir.
 • İçindeki eşyanın belirli bir standardı olmadığından check-in sırasında sürprizler olabilmektedir.

En iyi apart otel örnekleri
 1. Ruhsatsız apart evler küçük tatil beldelerinde hala bulunabiliyor. Eğer denetim varsa bu çifte standart niye?

  YanıtlaSil
 2. Maalesef bu konuda haklısınız. Denetimler büyük şehirlerde istisnasız uygulanırken küçük tatil beldelerinde aynı hassasiyet gösterilmiyor. Apart otel dışında bir iş modeli olmadığı halde eski düzen tatil beldelerinde günlük kiralık ev sistemi aynen devam ediyor. Türkiye genelinde apart otele dönüşmek için tonla para ve emek harcayanlara haksızlık yapılıyor.

  YanıtlaSil

Yorumunuz değerlendirildikten sonra yayınlanacaktır.

Hakkımızda

Emlakdanismani.org özellikle kısa dönem daire kiralama/tatil daireleri konaklama hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli bilgi,belge paylaşımı amacı ile kurulmuştur. Bu yeni alternatif konaklama anlayışının gelişmesi ve ülke turizmine katkı sağlaması amacı ile çeşitli seyahat ve pazarlama önerilerine de yer verilmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler orijinal içeriklerden oluşmaktadır ve edinilen tecrübe ve tavsiyeleri yansıtmaktadır. Yasal değişiklikler ile güncellenen bilgiler için
en doğru kaynağın yine yasal kurumların bilgi edinme hizmetleri olduğunu unutmayın.

Bu sitede yer alan makale,yazı vb. içerikleri bağlantı vererek kullanabilirsiniz. Lütfen bağlantı vermeden alıntı yapmayınız. Zaman ve emek harcanarak oluşturulan her işe göstereceğiniz saygıya gelecekte sizin de ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

emlakdanismani.org
Her hakkı saklıdır. 2018 emlakdanismani.org . Blogger tarafından desteklenmektedir.

© emlakdanismani.org
Theme Designed by irsah indesigns.

emlak danismani