emlakdanismani.org

Ruhsatsız günlük kiralık evler nereye şikayet edilir


Günlük kiralık evler nereye şikayet edilir ?

Günlük kiralık daire mi arıyorsunuz?
Buradan arama yapabilirsiniz

Öncelikle bilmelisiniz ki şikayet etmek istediğiniz ve daire konaklama hizmeti veren işletmeden neden rahatsız olduğunuz çok önemlidir. Söz konusu faaliyetten aynı binada bulunmaktan dolayı bir sorun söz konusu ise işletilen yerin "işyeri açma ruhsatı" olup olmadığını denetleyin. 2018 yılı itibariyle ruhsatsız "günlük ev kiralama " imkanı kalmamıştır. Ancak ruhsat ile iş yapılıyorsa ve işletme düzenli olarak kimlik bildiriminde bulunuyorsa şikayetinizin mahiyeti "kayıtsız  konaklama hizmeti" olamaz.
günlük kiralık evler nereye şikayet edilir.

Bankalardan satılık gayrimenkuller(Tam Liste)

Günlük kiralık evin  ihbar edilmesi
Söz konusu yerde kayıt dışı "günlük kiralama" yapılıyorsa şikayetinizi bağlı bulunduğu karakola yapmalısınız. Polis gerekli kontrol için adrese gelecektir. Ancak polisin gelişi sırasında ev içinde herhangi bir kiracı yoksa işlem yapmayacaktır. Yani şikayetinizin amacına ulaşabilmesi için polisin kontrolü sırasında evin içinde kiralama yaptığını beyan edecek geçici konukların olması gerekir. Burada şikayete konu ve ceza gerektiren  suç "kimlik bildirimine muhalefet" dir. Ayrıca vergi kaydının bulunmaması da maliye açısından ayrı bir cezayı gerektirir. Düzenli olarak kimlik bildirimi yapan,vergisini ödeyen ve ruhsat sahibi olan bir işletme için yukarıdaki şikayetlerin pek bir neticesi olmaz. Rahatsızlığınızın türüne göre farklı yasal yollar izlemeniz gerekebilir.


"Günlük daire kiralama" tüm dünyada konaklama sektörüne yeni bir anlayış getirmiştir. Pek çok kiraya veren kişi ya da kurum tarafından dürüstçe para kazanmak için yapılmaktadır ve kalabalık aileler ve arkadaş grupları tarafından gerek konfor gerek ise ekonomi bakımından tercih edilmektedir. Ülkemizde de pek çok iyi örnekleri bulunan bu tip işletmeler için  şikayetinizden önce herhangi bir ön yargı taşımamanızı öneririm.

Günlük kiralık ev kiralamak suç mu?
Günlük olarak kiraya verilen daireyi bedelini ödeyerek konaklama yapmak suç unsuru değildir ancak içeride yapılan faaliyetlerin yasa dışı olması suç değeri taşır. Kiralama yaparken kimliğiniz dışında gerekli bir belgeye ihtiyaç yoktur.

Günlük kiralık evleri polis basar mı?
Eğer evin kiralama yapmak için gerekli ruhsatı yoksa polis tarafından sıkça denetime tabi tutulabilir. Bu nedenle güvenliğiniz için kimlik bildirimi yapan ve  ruhsatlı işletmeleri tercih etmenizi öneririm.

Günlük kiralık evlerde kamera var mı?
Bu maalesef çok genel bir soru ve bilinmesi mümkün olmayan bir muamma. Ruhsatlı işletmelerde böyle bir saçmalığın olabileceğini kimse beklemez. Ancak bunun garantisini de kimse veremez. Şu an Netflix'de yayınlanan bir belgeselde Amerika'da bir otel sahibinin gelen konukların gizli kamera görüntülerini çekip bir koleksiyon haline getirmesi işlenmektedir. Yani buradan hareketle yerin günlük kiralık olup olmaması pek de bir şey fark ettirmiyor. Bu tip hasta insanlar her meslek ya da iş yerinde az da olsa bulunabiliyor.

 # İlginizi çekebilir:

Ucuza tatil önerileri

Otomobil kiralamada fiyat karşılaştırma
  1. kaldigim evde bocek cikti hastanelik oldum nereye sikayet etmem gerek

    YanıtlaSil

Yorumunuz değerlendirildikten sonra yayınlanacaktır.

Hakkımızda

Emlakdanismani.org özellikle kısa dönem daire kiralama/tatil daireleri konaklama hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli bilgi,belge paylaşımı amacı ile kurulmuştur. Bu yeni alternatif konaklama anlayışının gelişmesi ve ülke turizmine katkı sağlaması amacı ile çeşitli seyahat ve pazarlama önerilerine de yer verilmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler orijinal içeriklerden oluşmaktadır ve edinilen tecrübe ve tavsiyeleri yansıtmaktadır. Yasal değişiklikler ile güncellenen bilgiler için
en doğru kaynağın yine yasal kurumların bilgi edinme hizmetleri olduğunu unutmayın.

Bu sitede yer alan makale,yazı vb. içerikleri bağlantı vererek kullanabilirsiniz. Lütfen bağlantı vermeden alıntı yapmayınız. Zaman ve emek harcanarak oluşturulan her işe göstereceğiniz saygıya gelecekte sizin de ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

emlakdanismani.org
Her hakkı saklıdır. 2018 emlakdanismani.org . Blogger tarafından desteklenmektedir.

© emlakdanismani.org
Theme Designed by irsah indesigns.

emlak danismani