En çok okunan

Yeni emlak komisyon oranları belirlendi 05/06/2018


                                       

Yeni emlak komisyon oranları belirlendi    05/06/2018


5 haziran 2018 yılı itibariyle resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren oranlara göre emlak aracılık hizmetlerinde toplam komisyon % 4'ü geçemeyecek.


emlak komisyonEmlak komisyon ücreti hesaplama
Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca 05.06.2018 resmi gazetede yayınlanan yönetmelik gereği artık emlak komisyonculuğu yapan kişi ya da işletmelerin alacağı komisyon oranları belirlendi. Buna göre alınacak toplam komsiyon oranı,  alım-satım aracılık sözleşmesinde yer alan tutarın KDV hariç (alıcı ve satıcıdan % 2 olmak üzere) toplamda % 4'ünü geçemeyecek. Buna ek olarak kiralama işlemlerinde ise bir aylık kira bedeli komisyon tutarı olarak uygulanacak.

Bu düzenleme ile artık gayrimenkul alım-satış işlemlerinde yasal bir dayanak getirilmiş oldu. Emlakçılar tarafından gerçekleştirilen her alım satım işleminde sorulan "emlak komisyonu yüzde kaç" gibi sorular da yasal cevaba kavuşmuş oldu. Bu her iki açıdan da yani hem alım satım yapan kişiler hem de aracılık hizmeti verenler açısında son derece olumlu bir gelişme. Geçmiş dönemde kontrolsüz bir şekilde alınan komisyon miktarlarının önüne geçmekle birlikte aracılık hizmetleri veren işletmelerin de hakkının güvenceye alınması sağlanmış oldu. Ayrıca Remax ve benzeri global firmaların da emlak komisyon oranlarını keyfi olarak uygulamalarının da bundan sonra pek mümkün olmayacağı düşünülebilir.
   
Emlakçı komisyonu ile ilgili kanun

"
5 Haziran 2018 SALI
Resmî Gazete
Sayı : 30442
YÖNETMELİK
Gümrük ve Ticaret Bakanlığından:


Hizmet bedeli
MADDE 20 – (1) Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde dördünden fazla olamaz.
(2) Kiralama işlemlerinde hizmet bedeli, kiralamaya aracılık sözleşmesinde yer alan kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olamaz.
(3) İşletme, taşınmaz alım satımının tapu siciline tesciliyle veya iş sahibi ile kiracı arasındaki kira sözleşmesinin kurulmasıyla hizmet bedeline hak kazanır. Alım satım ve kiralama dışındaki hizmetlerde hizmet bedeli hakkı ilgili sözleşmenin kurulmasıyla doğar.
(4) Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır.
(5) 18 inci madde çerçevesinde yürütülen ortak çalışma sonucunda hak kazanılan hizmet bedeli, alım satıma aracılık sözleşmesi veya kiralamaya aracılık sözleşmesinde yetkilisinin imzası bulunan işletmeye ödenir ve hizmet ortaklığı sözleşmesinde belirtilen usulde paylaşılır. Bu sözleşmede hizmet bedelinin paylaşımı hususunda hüküm bulunmaması halinde bu bedel taraflar arasında eşit olarak paylaşılır.
(6) Taşınmazın yetkilendirme sözleşmesinin süresi içinde, taşınmaz gösterme belgesini düzenleyen işletme bertaraf edilerek doğrudan iş sahibinden satın alınması veya kiralanması durumunda işletme hizmet bedeline hak kazanır.
(7) Yetki belgesi iptal edilen işletmenin, iptal tarihi itibarıyla geçerli olan yetkilendirme sözleşmeleri feshedilmiş sayılır. İşletme, sözleşmenin feshedilmiş sayılmasından önce vermiş olduğu hizmetler için hizmet bedeline hak kazanır. "

Yorumlar

İlginizi çekebilir:

 • Günlük kiralık evinizi yasallaştırma

  Günlük kiralık daire işini yasal olarak yapmak için gereklilikler! Günlük olarak kiraya verdiğiniz bir daire varsa ve yasal makamlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız aşağıdaki yazıyı dikkatle okumanızı öneririm.[...]

 • En iyi 5 günlük daire bulma sitesi

  Son dönemlerin popüler alternatif konaklama yöntemi olan "günlük daire, apart otel" , ev konforunda seyahat ve tatilin önemli pazar alanlarından birisi oldu. Her zaman her yerde bulabileceğiniz bu alternatif konaklamanın avantajları gezginler için giderek daha fazla tercih sebebi olmaya başladı. Hemen hemen her online seyahat acentasının portföyünde bulunan apart otel, daire seçenekleri için özel olarak hazırlanmış sitelerin popüler olanlarını aşağıda bulabilirsiniz. [...]

 • Güvenli günlük daire konaklaması

  Tatil ya da iş amaçlı bir konaklama yapmanız gerekiyor ve otel yerine daha uygun fiyatlı ve konforlu üstelik kendi muhteşem yemeklerinizi pişirebileceğiniz tam donanımlı dairelerde konaklamak istiyorsunuz ancak internet ya da çeşitli kaynaklarda edindiğiniz tedirgin edici bazı bilgiler ile kafanız hayli karıştı ise bunun için alabileceğiniz bazı önlemler ile bu uygun fırsattan siz de güvenle faydalanabilirsiniz. [...]

 • Antalya'da ekonomik tatilin püf noktaları

  Tatil ve seyahat tutkunları için harika bir şehir. Türkiye'nin tatil cenneti ama aynı zamanda dikkat edilmezse bütçenin de katili olabilir.İşte size Antalya'da ekonomik ama bir o kadar da keyifli tatilin püf noktaları. [...]

 • Airbnb hakkında bir değerlendirme

  Airbnb, dünya çapında kısa dönem ev kiralamak ya da evini kiraya vermek isteyen kişilere aracılık hizmeti veren bir şirkettir.Bu hizmetini kısa sürede kayıt olup evinizi listeleyebileceğiniz ya da kiralık ev bulabileceğiniz Airbnb.com web sitesi üzerinden vermektedir.[...]

Bu blogdaki popüler yayınlar

Günlük kiralık evinizi yasallaştırma

KİMLİK BİLDİRİMİ İÇİN GÜNLÜK KİRALIK EV İŞLETMELERİNE KOLAYLIK GETİRİLDİ.

Günlük kiralık daire geçici konaklama sözleşmesi