emlakdanismani.org

Arap turistler ile ilgili 10 faydalı bilgi


Turizm esnafı olun ya da olmayın artık arap turistleri ülkemizde daha fazla görmeye başlayacağımız kesin. Aslında bu yazının başlığı "arap turistlerle baş etmenin 10 yolu" olacaktı ama sanki öyle olsaydı düşük geçen turizm sezonlarında esnafın can simidi gibi sarıldığı Arap turistlere karşı bir saygı kusuru oluşacağını düşünerek mevcut başlığın daha uygun olduğunu düşündüm:)arap turistler


Turizm sektöründe son iki yılını %90 oranında Arap ya da Arap kökenli Avrupalı turistlerin konakladığı bir otelde çalışarak geçirmiş biri olarak acizane tecrübelerimi aşağıda okuyabilirsiniz.
1.Çok pazarlık severler.(onlar hakkında en çok bilinen)

Çok klasik olacak ama arapların bu doğuştan gelen yeteneği inanılmaz boyutlara varabiliyor. Pazarlıksız hemen hemen hiç bir şey satın almayan Arap turislerin booking.com sitesi üzerinden  satın aldıkları konaklama ücretine bile zaman zaman pazarlık etmek istemeleri bu konuda ne kadar yetenekli olduklarının en önemli göstergesi. Arap tursitler en çok ne sever ,nelerden hoşlanır derseniz , tartışmasız "pazarlık, pazarlık, pazaralık" diyebiliriz.

2.Sıcak ülkeden gelip aşırı sıcağın ne olduğunu iyi bilen bu insanlar için sağlıklı çalışan bir klima çok önemlidir.

Otel yorumlarında iyi bir değerlendirme almak için geniş ve konforlu odaların yanında sorunsuz çalışan bir klima şarttır. Ayrıca bol miktarda battaniye ve yorganı yaz günlerinde bile odada bulundurmanız gerekir çünkü klimanın en soğuk ayarında yorganla yatmayı çok severler.

3.Sanılanın aksine iletişim yanları güçlüdür.

Pek çok insan kapalı görünümleri nedeni ile Arap turistler ile iletişim kurmanın zor olabileceğini düşünebilir. Bana göre son derece şakacı ve  cana yakın olabilirler. Pek tabii asıl olan sizin yaklaşımınızdır. Türkçe'de kardeş,birader anlamına gelen ingilizce " brother" kelimesi onlarla iletişim kurmanızın en kolay yoludur.Onlara hitap ederken bu kelimeyi kullanmanız kolay bir iletişimin başlangıcı olabilir.


4.Tatil rotaları sabittir.

 Arap turist getiren acentaların etkisiyle mi bilinmez,Türkiye'deki tatil rotaları genellikle İstanbul,Bursa,Trabzon ve Antalya şeklindedir. Uçuş durumuna göre bu illerden birinden başlayan tatil diğer üçünü de gezdikten sonra uçuş ile son bulur ve toplamda yaklaşık bir ay sürer.5.Dünyada İngilizce'yi herhalde asıl bölgelerinin dışında en çok kullanabilme oranına sahipler.

Dil konusunda (ülkemizde göç eden Suriyeliler hariç Arapça bilme oranının düşük olduğunu var sayarsak)özellikle İngilizce dilinde son derece yetenekli olduklarını söyleyebilirim. Kendilerine has aksanlarıyla neredeyse %90'ı ingilizce iletişim kurabilir. En azından işini görecek kadar İngilizce bilmeyenine rastlamadım desem yeridir.

6.Memnun kaldıkları esnafı "tavsiye etme" konusunda en iyisi onlardır

Tutucu tarafları ,kendileri ile iyi iletişim kuran esnafı sürekli tercih etme ve arap aleminde önerme şekliyle ,işinize son derece katkı sağlayabilir.Arap turistler beklentilerine yüksek oranda cevap veren,üçü beşi aramayan esnafı çok severler.Özellikle konaklama yorum siteleri bunun için kullandıkları mecradır.

7.Günlük kiralık evler/apart oteller konaklama için birinci tercihleridir.

Arap turistlerin tercih ettiği otellerin odaları mükünse geniş ve ferah olmalı. Kalabalık aileler halinde seyahat ettiklerinden geniş daire konseptinde hizmet veren tesisleri tercih ederler. Tabii bir de bu tip tesislerden 5 yıldızlı oteldeki gibi hizmet beklerler. Oda servisi,günlük temizlik vb. hizmetlerin olmaması biraz sıkıntı olsa da kendileri için daha uygun olması nedeniyle buna da alışmış durumdalar. Ancak konaklama boyunca hiç temizlenmeyen odalarını(kendileri asla temizlemez) check-out sonrası yeni konuklara hazırlamak biraz daha fazla zaman alabilir...:)

8.Çoğunun gece hayatı yoktur. Alışveriş en önemli aktivitedir.

Avrupadan gelen Arap kökenli bekar gençler hariç Alkol kullanımı ve gece hayatı olmadığından bar, disco, pub türü yerlere pek girmezler.Genellikle şehrin "downtown" denilen merkezi kısımlarında dolaşmaktan keyif alırlar. Alışveriş en sevdikleri aktivite diyebiliriz. Arap tusitlerin en çok satın aldığı ürünler kaliteli Türk tekstil markalarının indirimdeki ürünleridir.

9. Alışveriş dışında bazı tarihi mekanlar,bot turu,rafting,şelale gezme,şehir turu ve teleferik en sevdikleri aktivitelerin başında gelir.Tabii pazarlık etmeden olmaz.

10.Dürüst insanlardır.

Özetle Arap turistler Türk turizminin birkaç yıldır yeni gözdesi olma yolunda ilerlerken onlara özellikle turizm sektöründe çalışanlar olarak alışmamıza fikir verebilecek acizane tecrübelerimi okudunuz.
Son olarak,
Dürüst insanlar olduklarını ve ödeme konusunda hassasiyet ile davrandıklarını söyleyebiliriz.
"Pazarlık eden Arap turist ödemenizi anında yapar" diye bir özlü söz ile bitirelim...:)
2019 yılının turizm sektörü açısından olumlu geçmesi dileklerimle...Yorum Gönder

Yorumunuz değerlendirildikten sonra yayınlanacaktır.

Hakkımızda

Emlakdanismani.org özellikle kısa dönem daire kiralama/tatil daireleri konaklama hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli bilgi,belge paylaşımı amacı ile kurulmuştur. Bu yeni alternatif konaklama anlayışının gelişmesi ve ülke turizmine katkı sağlaması amacı ile çeşitli seyahat ve pazarlama önerilerine de yer verilmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler orijinal içeriklerden oluşmaktadır ve edinilen tecrübe ve tavsiyeleri yansıtmaktadır. Yasal değişiklikler ile güncellenen bilgiler için
en doğru kaynağın yine yasal kurumların bilgi edinme hizmetleri olduğunu unutmayın.

Bu sitede yer alan makale,yazı vb. içerikleri bağlantı vererek kullanabilirsiniz. Lütfen bağlantı vermeden alıntı yapmayınız. Zaman ve emek harcanarak oluşturulan her işe göstereceğiniz saygıya gelecekte sizin de ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

emlakdanismani.org
Her hakkı saklıdır. 2018 emlakdanismani.org . Blogger tarafından desteklenmektedir.

© emlakdanismani.org
Theme Designed by irsah indesigns.

emlak danismani