emlakdanismani.org

Günlük kiralık daire işi yapma rehberi


2016 ve 2017  yılında ülkemizde "günlük daire kiralama" işi ile ilgili yapılan düzenlemelerden sonra artık konaklama sektöründe yeni bir iş modelinin olduğunu söyleyebiliriz.Geçtiğimiz yıllarda malumunuz pek bir kargaşa ve düzensizlik içinde yapılan "günlük konut kiralama" işi hem çoğunlukla kayıt dışı yapılarak devletimizin vergi kaybına yol açmakla beraber hem de pek çok güvenlik sorununa neden olmaktaydı.Sektörde bazı büyük yatırımcıların da bu alana ilgi duyması ile önümüzdeki yıllarda yeni ve büyük işletmeleri bu alanda göreceğimiz kesin.

Pek çok bireysel ev sahibi ya da kiralamacı şirketin ,son dönem düzenlemeler ile ilgili net bilgiler alamamaları ile ilgili oldukça fazla  soru geliyordu. Bu nedenle bu işe yeni başlamak isteyen kişilerin nereden başlayacağı konusunda bir fikir edinmeleri için aşağıdaki rehberi bilginize sunmak istedim.Umarım yardımı dokunur.


Ucuz uçuş ve konaklama bul!(Fiyat karşılaştırmalı)günlük kiralık daire işi yapmak istiyorum


Günlük ev işi yapma rehberi

Aşağıdaki üç aşamayı geçemezseniz "günlük daire kiralama" işini yasal olarak yapamazsınız demektir.
1.Aşama: İşi yapmak istediğiniz konutun adres kodu var mı?Adres kodu sorgulamasını buradan yapabilirsiniz.Adres kodunun önemi şudur ki olmaması halinde kimlik bildirim sistemine dahil olamazsınız.Bu nedenle işin yapılacağı adresi alarak verdiğim bağlantıdan sıra ile ilerleyerek adres koduna erişebilirsiniz.
2.Aşama: İşin yapılacağı konutun bulunduğu binadaki diğer kat maliklerinin yapacağınız iş ile ilgili resmi rızası var mı?Bu durumda size ait olan ya da günlük daire işi için kiraladığınız daireler dışında kalan tüm bina sakinlerinden noter onaylı muvaffakat alabiliyor musunuz?Bu iki soru size bağlı bulunduğunuz belediye tarafından sorulacak olan sorulardır.
3. Aşama: Apart otel ruhsatı alabilmek için gerekli kriterleri yerine getirebiliyor musunuz.? Ruhsat için gerekli kriterler içinde sizin için farklı olan yangın tesisatı ve merdiveni zorunluluğudur.

Tamamen size ait bir binada iş yapıyorsanız 2. aşamaya gerek yoktur.

Yukarıdaki aşamaları geçtikten sonra başlangıç için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

Yasal gereklilikler:
1.Eğer yoksa vergi kayıt için önce bir muhasebeci ile anlaşın.
Bulunduğunuz vergi dairesine giderek "günlük kiralık daire" işi yapmak istediğinizi belirtin. Kdv oranı otellerden farklı olarak %18 'dir. Ruhsat aldığınızda bu oran %8'e düşer.

2.Varsa kat maliklerinden aldığınız muvaffakat belgeleri ile birlikte bağlı bulunduğunuz ilçe emniyet müdürlüğüne giderek kimlik bildirim sistemine dahil olmak istediğinize dair dilekçe yazın.Bir süre sonra ,iş yoğunluğuna göre 1 haftayı bulabilmektedir,bağlı bulunduğunuz karakola davet edilerek gerekli belgeleri imzalıyorsunuz..Burada belgeleriniz eksiksiz ise kimlik bildirim amiri vereceğiniz bir e-posta adresine kimlik bildirimi yapabileceğiniz sisteme giriş için gerekli kullanıcı adı ve şifreyi gönderiyor.

Önemli:Gelen şifre ve kullanıcı adı ile kbs sistemine giriş yapacağınız bilgisayarın mutlaka sabit bir İP adresi olması gerekiyor.Eğer yok ise servis sağlayıcınızdan(superonline,ttnet vb.) küçük bir ücret karşılığında bu hizmeti satın alabilirsiniz.Gerekli koşullar sağlandığında bile sisteme ilk kez girebilmek bir kaç gün sürebiliyor.Bu konuda biraz sabırlı olmanızı ve kimlik bildirim memuru ile iletişimde olmanızı öneririm.

Yasal yükümlülükleri yerine getirdikten sonra artık başlamaya hazırsınız.


Nereden müşteri bulabilirim?


Pazarlama araçları

1.Bir web siteniz olsun.

Pek çok reklam işinde ve işinizin tanıtımında kullanacağınız profesyonel görsellerle süslenmiş bir web siteniz olsun.Gerek iletişim gerekse tanıtımınız ve direk rezervasyon için kullanacağınız bir web sitesini mutlaka açmalısınız.Eğer bir web siteniz yoksa bu yazının 3. maddesinde yer alan "kanal yönetimi" bölümünü okuyun.Ücretsiz bir web sitesi ve hepsi birada kanal yönetimi ile bu hizmete "ücretsiz" sahip olabilirsiniz.

2.Online seyahat acentaları: 

Belirli bir komisyon karşılığında daire ya da dairelerinize müşteri bulan firmalardır.Çalışma modelleri değişiklik gösterse de yaklaşık %15 civarında bir komisyon karşılığında daireleriniz için yurt içi ve yurt dışından müşteri bulabilirler.Özellikle arap ülkelerinden daire konaklamasına özel bir ilgi vardır.Yerli müşterilerin de yoğun ilgisinin olduğunu düşünürseniz online seyahat acentalarının işinize önemli oranda katkı sağlayacağını söyleyebiliriz.

İlk 5 rezervasyon için komisyon ödemeyin!
Bilinen en başarılı online seyahat acentası booking.com 'dur.Ülkemizde Türkiye içinden kullanımı durdurulmuş olmakla birlikte yurt dışından Türkiye içine rezervasyon alımı devam etmektedir. Kayıt olmanızı mutlaka öneririm.Buradan kayıt olabilirsiniz. Üstelik şu an kayıt olduğunuzda ilk 5 rezervasyon için komisyon ödemezsiniz.
Kayıt olma ile ilgili sorularınız olursa info@emlakdanismani.org adresinden iletebilirsiniz. Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Eğer sadece 1-2 daire işletiyorsanız aşağıdaki firmaları da pazarlama ağınıza eklemenizi öneririm.

Airbnb.com
hemenkiralık.com
tripadvisor vacation rentals

Eğer daire sayınız 10 ve üzeri ise aşağıdaki önerileri de dikkate alabilirsiniz.

Booking firmasının Türkiye içinde kapalı olmasının en çok tr.hotels.com'a yaradığı söylenebilir.Bu nedenle ikinci olarak  tr.hotels.com'a da kayıt olun. Bu firma expedia iş ağındadır, bu nedenle sizi aynı aynı anda pek çok seyahat acentasında satışa açacaktır.
Ardından aşağıdaki diğer satış kanallarını da ekleyerek yıllık doluluk oranınızı yükseltebilirsiniz.

Etstur.com

Odamax.com

Tatilsepeti.com(Telefonla aramanız gerekiyor)

Hotelbeds.com(önemle tavsiye ederim)

Ayrıca internette araştırma yaparak kendiniz de farklı kanallar ekleyebilirsiniz.


3.Kanal Yönetimi: 
Yukarıda adı geçen ve çalıştığınız online seyahat kanallarına düzenli olarak uygunluk ve fiyat bilgisi göndermeniz gerekir.Bu işletmelerin her biri ayrı ayrı olmak üzere "extranet " adını verdikleri bir yönetim panelini kullanımınıza vererek sizden sürekli güncellenen uygunluk ve fiyat bilgisini göndermenizi isterler.Çalıştığınız kanal sayısı arttıkça bu bilgileri düzenli göndermek zorlaşır ve dahası çifte rezervasyona maruz kalabilirsiniz.Bu durum konaklama sektöründe gerek seyahat kanallarının size bakış açısı gerek ise konuk açısından hayli can sıkıcı bir durumdur.
İşte burada devreye "kanal yönetimi" adı verilen bazı yazılımlar girmektedir.
Peki ne iş yapar bu kanal yönetimi?
İnternet üzerindeki pazarlama ağınızda karşınıza çıkacak en büyük sorunlardan biri çifte rezervasyondur.Aynı zamanda onlarca kanala tek tek uygunluk ve fiyat göndermek oldukça zahmetli ve kafa karıştırıcı olabilmektedir. Aşağıdaki video açıklayıcı bir örnek olabilir.Emlak işi ile uğraşan arkadaşlara benzer olması açısından emlak sektöründen bir örnek verelim:

"Dairesini kiraya vermek isteyen Cenk belli bir komisyon karşılığında semtinde bulunan on adet  emlakçıya tek tek giderek "kiralık dairesi olduğunu söyler.Fiyat ve koşullarını belirterek beklemeye başlar.Zaman içinde piyasa koşullarına göre kira fiyatını düşürmek ya da arttırmak ister.Bu halde daha önce bilgilendirdiği on adet emlakçıya arayarak bilgileri güncellemesi gerekir.Bu emlak sektöründe sık karşılaşılan ve genelllikle düzgün olarak takip edilmeyen bir işlemdir. Cenk'in dairesi bir emlakçı tarafından kiraya verildiğinde diğerleri hala müşteri aramaya devam ediyor olabilir.Hatta kendisine anahtar verilmiş bir emlakçı Cenk'in artık kiraya verilmiş dairesine müşteri bile getirmeye kalkabilir."

Online seyahat pazarında bu işleri düzene koyan programlara "kanal yöneticisi" denmektedir.
Türkiye pazarında bilenen en iyi firmalardan biri hotelRunner'dır. HotelRunner sadece bir kanal yöneticisi olmayıp işletmeniz için güçlü pazarlama araçları da sunar.Aynı zamanda kendi sistemine entegre bir web sitesini ücretsiz kullanmanızı da sağlayarak tüm kanallarla anlık olarak işlem yapmanıza olanak sağlar.Hotelrunner'a buradan kayıt olabilirsiniz.Kayıt olmak ücretsizdir .Detaylı inceleyip ihtiyacınıza uygun olan hizmetleri daha sonra ekleyebilirsiniz.

4.Yerel emlak firmaları:

Yerel emlak firmaları da iş modelinize önemli miktarda katkı sağlayabilirler.Bulunduğunuz bölgelerde yerel emlak firmalarını ziyaret edin ve yaptığınız işten haberdar edin.Onlara seyahat acentalarının aldığı komisyonu önerin.Özellikle sezonluk çalışan bölgelerde yerel emlak firmaları müşteri bulunması konusunda oldukça katkı sağlamaktadırlar.

5.Sahibinden.com: 

Online satış platformları arasında en iyi bilinenlerden birisidir.Ancak unutmayın sahibinden.com bu tip ilan yayınları için ücret talep etmektedir ve aşırı ilan bulunması nedeniyle ilanınızın öne çıkması için ek doping seçenekleri, ek ücretler ödemeniz gerekebilir.Sahibinden.com'u diğer sitelerden ayıran özelliği komisyon bazlı satış özeliğinin bulunmamasıdır.Yani diğer seyahat acentaları size müşteri gönderip komisyon alırken sahibinden.com ücretini peşin alır.
6.Google ile reklam verin:


Google adwords hizmeti google aramalarında üst siralarda reklam yayınlamanıza olanak tanıyan bir google girişimidir.Günümüzde artık google reklamı yayınlamadan online alemde başarılı işler kurabilmek pek mümkün değil.Bu nedenle sizin için önemli bir müşteri kaynağı olabilecek bu hizmeti kullanmanızı öneririm.

Örneğin " antalya günlük kiralık" şeklinde bir arama anahtar kelimesi için ilk sayfa üst sıralarda ilan yayınlayabilir ve hatta direk telefon aramaları alabilirsiniz.

Google adwords ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Adwords paneli normal şartlarda anlayıp kullanabileceğiniz bir yapıdadır. Eğer karmaşık geliyorsa adwords partneri olan şirketlerden de bu hizmeti alabilirsiniz. İleride adwords kullanımı ile ilgili bir paylaşımı burada yayınlamayı da düşünüyorum.

Adwords partner firmalarına da buradan ulaşabilirsiniz.

7.Sürekli misafirler ve misafir memnuniyeti:

İşinizin en değişilmez ve değerli kitlesidir ve sayısını arttırdıkça kazancınızın katlanacağından şüpheniz olmasın.Sürekli misafirlerinize çok iyi bakın ve sizi tercih etmelerindeki devamlılığı korumaya özen gösterin.

Misafir memnuniyeti her işte olduğu gibi konaklama sektöründe de önemli bir katkı sağlamaktdır.
Memnun müşteri reklamınızı en iyi yapandır ve bunun için kaliteli hizmetiniz dişinda bir şey beklemez.

Bu nedenle müşterilerinizden tripadvisor gibi yorum sitelerine ,deneyimleri ile ilgili yorum yazmalarını isteyin.Artık günümüzde konaklama rezervasyonu için bakılan en önemli kriter önceden konaklamış misafirlerin tesis ya da daire için bıraktıkları yorumlardır.Bu mecralarda puanınızı yüksek tutmaya çalışın.

Uyarılar ve önlemler:


Son olarak aşağıda sizlere "günlük ev kiralama" işini yaparken gerek vergisel açıdan gerek ise polis ve yasalarla karşı karşıya kalmamanız için dikkat etmeniz gereken bazı konuları da hatırlatmak isterim.


 • Misafire giriş esnasında kimlik belgesini alın ve anlık olarak kimlik bildirim sistemine kayıt edin ve  mutlaka sözleşme imzalatın.Aldıysanız depozito miktarını da belirten tüm tutarları sözleşmede belirtin.Örnek sözleşme için tıklayınız.
 • Kimliksiz konaklamaya (tüm konuklar dahil) izin vermeyin.
 • Misafir çıkışında mutlaka fatura düzenleyin ve kimlik bildirim sisteminden düşümünü yapın.Unutmayın misafiri kimlik bildirim sistemine girdiğiniz için vergi dairesinde de bir kayıt oluşmaktadır.
 • Misafirden nakit ödeme almayın.Nakit ödeme temmuz 2017 itibariyle günlük ev işi yapanlar için yasaklanmıştır.Bu konuda detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
 • Kabul ettiğiniz misafirin vermiş olduğunuz internet kullanım hizmetinizde bulunacağı yasadışı aktivitelerden direk sorumlu olduğunuzu unutmayın.Bunun için mutlaka bir bir hotspot hizmeti kullanmanızı öneririm.Hotspot için detaylı bilgiyi burada bulabilirsiniz.
 • Soru,öneri ve uyarılarınız için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.Umarım işinize yarayacak bir yazı olmuştur.Hayırlı ve bol kazançlar dilerim.

Araç kiralamada fiyat karşılaştırma dönemi!


Başarılı bir günlük daire işletmesi için 6 öneriYeni emlak komisyon oranları belirlendi 05/06/2018

 1. iyi günler
  sadece vergi dairesine kayıt olmak yeterli oluyormu bunun için belediyeye ruhsat müracatı yapmak gerekmiyor mu gerekiyorsa ne gibi belgeler ve yükümlülükler gerekir
  saygılar

  YanıtlaSil
 2. Merhaba,
  Ruhsat alabilmek için gerekli belgeleri bağlı bulunduğunuz belediye zabıtasından öğrenebilirsiniz.Esas olan ruhsat gerekliliklerini karşılayıp karşılamadığınızdır.Günlük ev ruhsatı adı altında bir ruhsat olmadığı için apart otel,pansiyon ruhsatı almanız gerekir.Bunun içinde binanıza,daire sayınıza göre yangın merdiveni vb. yükümlülükler getirmektdir.Ayrıca polis bildirimi de önemli.
  http://www.emlakdanismani.org/2017/01/gunluk-kiralk-evlerde-anlk-kimlik.html

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar, dilekce yazdıktan sonra karakolda ne türlü bilgi ve gerekli belge isteniyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Dilekçenizi takiben(birkaç gün içinde) bağlı bulunduğunuz karakola davet edileceksiniz.Hızlandırmak adına siz de telefonla arayıp dilekçenizin durumunu öğrenebilirsiniz.
   Şirket iseniz vergi levhası,faaliyet belgesi ve imza sirküleri(siz tedbiren şirket dosyanızı yanınızda götürün,çok sık değişiklik olabiliyor)kimlik belgeniz;şahıs iseniz imza beyannamesi,vergi levhası ve kimlik belgeniz ile karakolun davetine iştirak edin.Bazı kimlik bildirim memurları ruhsat olmadan başvuru almama gibi yorumlar yapabilmektedir.Ruhsat almak için gerekli yükümlülükleri yerine getirebileceğiniz beyan edin.İşlemleriniz başlayacaktır.
   Unutmayın!Bu başvuru ruhsat almak anlamına gelmez.Eğer ruhsat alma ihtimaliniz yok ise bu başvuru pek bir şey ifade etmez.
   Yorum ve soru bölümümüz taşınmıştır.
   Günlük daire işletmecileri için bir bilgi ve paylaşım platformu olan evimforum'u ziyaret edebilirsiniz.
   https://www.evimforum.com/forum/yasal-zemin

   Sil

Yorumunuz değerlendirildikten sonra yayınlanacaktır.

Hakkımızda

Emlakdanismani.org özellikle kısa dönem daire kiralama/tatil daireleri konaklama hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli bilgi,belge paylaşımı amacı ile kurulmuştur. Bu yeni alternatif konaklama anlayışının gelişmesi ve ülke turizmine katkı sağlaması amacı ile çeşitli seyahat ve pazarlama önerilerine de yer verilmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler orijinal içeriklerden oluşmaktadır ve edinilen tecrübe ve tavsiyeleri yansıtmaktadır. Yasal değişiklikler ile güncellenen bilgiler için
en doğru kaynağın yine yasal kurumların bilgi edinme hizmetleri olduğunu unutmayın.

Bu sitede yer alan makale,yazı vb. içerikleri bağlantı vererek kullanabilirsiniz. Lütfen bağlantı vermeden alıntı yapmayınız. Zaman ve emek harcanarak oluşturulan her işe göstereceğiniz saygıya gelecekte sizin de ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

emlakdanismani.org
Her hakkı saklıdır. 2018 emlakdanismani.org . Blogger tarafından desteklenmektedir.

© emlakdanismani.org
Theme Designed by irsah indesigns.

emlak danismani