KİMLİK BİLDİRİMİ İÇİN GÜNLÜK KİRALIK EV İŞLETMELERİNE KOLAYLIK GETİRİLDİ.


Güncelleme: 01.05.2018


Araç kiralamada fiyat karşılaştırma dönemi.Şimdi deneyin!

Günlük kiralık daire mi arıyorsunuz?
Aşağıdaki linkte açılan sayfada,
1.Gideceğiniz bölgeyi yazın.
2.Tarihlerinizi ,gideceğiniz bölgeyi ve kişi sayınızı yazın 
3.Ara butonuna basın.
Arama sonuçları sayfasında filtrelerde (sol bölümde) "daire" seçeneği işaretleyerek karşılaştırmalı fiyat alabilirsiniz.
Şimdi buradan güvenle arayabilirsiniz.KİMLİK BİLDİRİMİ İÇİN GÜNLÜK KİRALIK EV İŞLETMELERİNE GEÇİCİ KOLAYLIK GETİRİLDİ.
Burada OHAL 2016 öncesi var olan sorun şu şekildeydi,
yatak sayısı 30'u geçtiği halde şu veya bu şekilde belediyelerden ruhsat alamamış günlük ev işletmelerine karakol tarafından online bildirim şifresi verilmemekteydi.Bir çok belediye bu işletmelere ne tür bir ruhsat vereceklerini bilmedikleri için işletmecilere öyle olmadıkları halde apart hotel ruhsatı önermekteydi.Tabi olarak apart hotel ruhsatı almak için belediye projelerinde gerek duyulmadığı halde ruhsat için binalara sonradan yangın merdiveni eklentisi yapılması istenmekteydi.Bu ve benzeri nedenlerle istedikleri halde ruhsat alamayan günlük ev işletmeleri için OHAL sonrası bir kolaylık getirilerek ruhsatları olmasa da kbs sistemi içerisinde günlük ev kimlik bildirimi yapmaları sağlandı.

Ancak belirtmeliyim ki ruhsat alma kriterlerini taşımıyorsanız bu kolaylık süreci 2-3 ayı geçmeyecektir. Bu nedenle eğer ruhsat alamayacak iseniz hiç başlamamamanız daha iyidir.


Başvuru için:Yatak sayısına bakılmaksızın,
Bağlı bulunduğunuz ilçe emniyet müdürlüğüne gidip kimlik bildirimi yapmak istediğinizi beyan eden bir dilekçe yazıyorsunuz.Daha sonra sizi bağlı bulunduğunuz karakola davet ediyorlar.Burada gerekli evraklar hazırlanıp imzalatılıyor.Daha sonra sizden Sabit IP adresinizi ve e-posta adresinizi  istiyorlar(Eğer yoksa sabit IP bağlı bulunduğunuz internet servis sağlayıcınızdan küçük bir ücret karşılığı alınabilir).Daha sonra size e-posta yolu ile bir şifre gönderiyorlar.Şifre alındıktan sonra sisteme giriş için polis tarafından IP adresiniz kayıt ettiriliyor ki bu bazen birkaç gün sürebiliyor.Bu arada https://kbs.egm.gov.tr adresini ziyaret ederek kayıt olduğunuzu teyid edebilirsiniz.Sayfa açılmıyorsa kayıt işleminiz halen devam ediyordur.Denemeye devam edin ve bağlı bulunduğunuz karakoldaki kimlik bildirim sorumlusunu durumdan haberdar edin.Sık sorulan sorular

1.Kimlik bildirimi nasıl yapılacak?
Anlık olarak KBS sistemine bildirim yapmanız gerekiyor.
Gece 24.00 de bildirim uygulaması devam edecek mi?
Gece 24.00 sonrası konaklayan tüm konukları "excel'e aktar" seçeneği ile excel dosyasından yazıcı çıktısı alarak dosyalamanız yeterlidir.
2.Yaşa bakılmaksızın tüm konuklar bildirilecek mi?
Kimi yorumlayanlara göre ceza ehliyeti yaş sınırı üzerinde olanlar bildirilir deniyor ancak karakolda size imzalatılan belgede tüm konuklar için kimlik bildirimi şarttır şeklinde bir ibare olduğunu hatırlatalım
3.Konuk tek kişi olarak giriş yapıp daha sonradan haberim olmadan misafir çağırarak konaklama yaptırırsa benim sorumluluğum nedir?
Polis bu konuda işletmecinin sorumlu tutulacağını söylüyor.Bu konu aslında otelden farklı olarak günlük ev işletmelerinin en önemli sorunlarından biridir.Kiraya verilen evlerin yatak kapasitelerinin fazla olması nedeniyle ve kişi başı değil oda kiralaması yapıldığından bu sorunun özellikle kimlik bildirim sistemi ile çelişmesi ve işletmeciye cezaya mal olması söz konusudur.Bu konuda size iki önerim olabilir ki birincisi konuğunuza giriş yaparken daha sonradan konuta çağıracakları tüm konukların kimlik bildirimlerini tarafınıza ulaştırılmasını sağlamaları gerektiğini hatırlatmanız.İkinci olarak ise maddeleri içerisinde " ev sahibi bilgisi dışında konuta davet edilecek tüm diğer konukların kimlik bildirimlerinin yapılmaması nedeniyle ev sahibine doğabilecek tüm ceza vb.yaptırımların evi kiralayana rücü edileceğini" belirten bir madde olan sözleşmenin imzalatılması sizi bir nebze olsun sorumluluktan kurtarabilir.
4.Sonradan kiralayan tarafından çağırılan ancak konaklamayan misafirlerin de kimlik bildirimini yapmak zorunda mıyım?
Evet,Gece konaklaması yapmasa dahi kimlik bilgileri alınıp kayıt edilecek ve bildirim esnasında gönderilecek.
5.Bilgisayarım bozulur ya da KBS sisteminde bir sorun olursa ne yapacağım?
Bu durumda her gece listenizi bağlı bulunduğunuz karakola 2 nüsha olarak kaşeli ve imzalı bir şekilde teslim etmeniz gerekiyor.Elden bildirim süreniz maksimum 3 gündür.3 gün içinde söz konusu arızanın giderilip online olarak bildirim yapmaya devam etmeniz gerekmektedir.
6.Bildirim dışında kayıt altına almam gereken herhangi bir evrak var mıdır?
KBS sistemine gönderdiğiniz listenin bir örneğini dosyanızda saklayın.Bu aynı zamanda sizin bildirim defteriniz olacaktır.
7.Bütün uyarılara rağmen kimlik bildirmi yapmayan konuklar için ne yapmam gerekiyor?
Size önerim tesisinize bu tip konukları almayın.Eğer durum bilginiz dışında konuta kabul edilen bir ikinci konuksa ve kimliği teslim edilmiyorsa polisi arayıp bilgi verin.

Soru ve önerileriniz için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.
br />  # Şunlar da ilginizi çekebilir:

Ucuza tatil önerileri

Otomobil kiralamada fiyat karşılaştırma


Günlük kiralık ev işi yapma rehberi

Google Otel Reklamı

Hotelrunner Nedir?

En iyi 5 günlük kiralık daire ,apart otel arama sitesi*Bu sayfalarda anılan tesis,ticari marka ya da tescilli ticari markalar kendi sahiplerinin mülkiyetindedir.Anılan tesis adı ya da ticari markaların bu web sitesi ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. .Yorumlar

 1. Bizim 0+1 stüdyo şeklinde bir günlük kiralık dairemiz var ,firma filanda değiliz nasıl yapacağız,yardımcı olursanız sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size önerim dairenizi uzun dönem kira kontratı ile kiraya verin.Şu an ruhsatsız olarak günlük vermeniz mümkün değil.Ruhsat almanız için binadaki diğer tüm maliklerden rıza gösterdiklerine dair noter onaylı muvaffakat almanız zorunlu,bu da pek kolay bir iş değil.Ruhsatsız yaptığınızda polise kimlik bildirimi gönderemezsiniz ve sürekli ceza yer durursunuz(yeni yasayla en düşük ceza 5300 TL oldu)...Uzun dönem kontrat ile verin,sıkıntı olmaz.Kira geliri beyannamesi vermeyi de unutmayın...iyi günler

   Sil
 2. Yalova Termal İlçesinde yazdan yaza Araplara kiraya verdiğim 3 odalı ve 7 yatak kapasiteli 1 dairem var.30 yatak kapasitesi altında kaldığım için KİMLİK BİLDİRİM DEFTERİ tutmamı öneriyorsunuz.
  Bunun Kanuni dayanak noktasını; yani kanun veya yönetmelik no sunu söylermisiniz. Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aşağıdaki alıntı 22.11.2016 tarihli KHK 'dan alınmıştır.Dikkatle okuyunuz.

   "-Sayılan özel veya resmi konaklama tesislerinin, genel kuvvetlerin terminallerine bağlanmak üzere gerekli işlemleri tamamlamaları için bu maddenin yürürlüğe girdiği 22/11/2016 tarihinden itibaren iki (2) ay süre tanınmıştır. Yukarıda belirtilen düzenleme ile yatak sayısı belirtilmeden özel veya resmi her türlü konaklama tesisleri ile günübirlik evler kanun kapsamına alınmış olduğundan: Geciçi Ikamet Yerleri Kimlik Bildirme Sistemine (GIYKIMBIL) dahil olacak otel, motel, ve tatil köyleri ile 30 yatak üzerinde kapasitesi olan özel veya resmi konaklama yerleri ve yatarak tedavi uygulayan özel sağlık müesseseleri olarak sınırlandıran 02.03.2001 tarih ve 2001/2227 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı artık yasal dayanağı ve uygulama imkanı kalmamıştır.
   Bu itibarla;
   Kimlik Bildirme Kanununda yapılan düzenlemelerin hızla hayata geçirilmesi ve polis halkla ilişkilerinde her hangi bir olumsuzluğa meydan verilmemesi bakımından;
   1-Kanunun 2 nci maddesinde sayılan günübirlik evler dahil her türlü geçici konaklama tesislerinin yatak sayısına ve ruhsatlı olup olmadığına bakılmaksızın tespit edilerek yasal yükümlülüklerin konusunda bilgilendirilmeleri."
   Geniş bilgi için:
   http://www.emlakdanismani.org/2017/01/gunluk-kiralk-evlerde-anlk-kimlik.html

   Sil
  2. 30 yataktan az ise defter kullanılacağı nerede yazıyor? KHK 4.maddesi anlık göndereceksiniz diyor?

   Sil
  3. bu konu güncellenmiştir.
   http://www.emlakdanismani.org/2017/01/gunluk-kiralk-evlerde-anlk-kimlik.html

   Sil
 3. 80 villalık bir sitede 10 tane müstakil villayı sahiplerinden yıllık kiralayıp, kendim haftalık kiraya veriyorum. Villaların hepsi birbirinden ayrı, ada/parselleri de ayrı. Her biri ortalama 6 ve 8 yatak arasıdır. Vergi levham, faturam, kaşem, muhasebecim var. Her biri için Ruhsat almam mı gerekiyor?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bir yönetim planına dahil edilmiş bağımsız bölümler için ...şeklinde açıklanıyor.Yani diyelimki 80 daire için oluşturulmuş bir yönetim düşünün ,bunun içinden 10 daireyi işletebilmeniz için diğer 70 kat malikinden(kiraladığınız dairelerden zaten alabileceğiniz düşünürek) muvaffakat almanız gerekmektedir.Bu halde size bağlı bulunduğunuz belediye tarafından apart otel ruhsatı verilir.
   Sizin villalarınızın ayrı ada parselde olmalarının yanında ayrı ayrı yönetim planı oluşturulmuş ise ayrı ruhsatlar almanız gerekebilir.Ancak ortak bir yönetim planı var ise sizin de diğer maliklerden toplayacağınız muvaffakat ile tek bir ruhsat ile konuyu çözebilirsiniz.

   Sil
 4. arkadaşım iyi günler benim 23 apartım var ve içinde genelde memurlar var uzun süreli hatta 3 senedir kalanlar var en az kontratı 6 ay kalmak şartıyla kiracı alıyoruz vede gelir beyannamemi heryıl düzenli yapıyorum acaba benimde kimlik bildirimi yapmam gerekiyormu şu an çok belirsiz kimi yapacaksın kimi gerek yok diyor emniyetten memur arkadaşlar..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burada soru soran ya da yorum yapan ziyaretçilerin önemle dikkate alması gereken bir konu var.Özellikle belirtiyorum ki bu web sitesi"günlük daire kiralama işi ile ilgili bir otorite değildir.Burada amaç her ziyaretçinin merak ettiği konularda soru sorabilmesi ve gelen diğer yorumlardan fayda sağlayarak bilgi paylaşımına katkı sağlamasıdır.Malumunuz son değişiklijlerden sonra kısa dönem konaklama artık önemli ölçüde kayıt altına alındı diyebiliriz.
   Sizin sorunuza gelince tabiki resmi makamlar ve mevzuat esas olmak üzere sorunuzun cevabı yaptığınız iş modeliyle ilgili.Örneğin vergi dairesinde ve ticaret odasındaki iş modeliniz nasıl tanımlanıyor?Eğer konaklama kategorisinde tanımlanıyorsanız bu bir konaklama tesisi olduğunuz anlamına geliyor.Polis de zaten kaçak işletme tespiti yaparken bu veri tabanından da faydalanıyor.Yani sizin vergi dairesi işletme kaydınıza bakıyor.Eğer sadece bireysel bir vergi numarası ile mülk sahibi olduğunuz daireleri uzun dönem kiraya veriyorsanız kimlik bildirim kanununa tabii olmamanız gerekir.Şu halde Türkiye'deki tüm eşyalı daireleri kimlik bildirimi kapsamına almaları gerekir ki bu da teknik olarak mümkün değil.
   Özetle sizin vergi ve esnaf odalarında tanımlı iş modeliniz sorunuzun cevabıdır diye düşünüyorum.

   Sil
 5. Tuna bey yorumlarınızı ilgiyle takip ediyorum tşkler.. Beni geçen karakola çağırdılar ve vergi dairesinde vergi levhama günlük daire yazdırıp sisteme geçmemi istediler.. Ama sizin de dediğiniz ruhsatı bana gerekli olmaduğını söylediler nedenki? Emniyet belediye ruhsatı istemedi?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   İlginize teşekkür ederiz.Bu günlerde bazı yerel makamlar mevcut KHK'lara ititraz ettiğinden dolayı bir belirsizlik söz konusu.Yani ruhsat almamaız zorunlu hale getirildiği halde şu günlerde "günlük kiralık daire" işi ile ilgili bazı kararlar alınmak üzere..Size tavsiyem ruhsatla ilgili bir süre bekleyin ve bu süreçte yerel makamlarınız ile irtibatlı olun.Şu an ciddi bir belirsizlik söz konusu...Önerim mevcut işinize devam edin,kimlik bildiriminizi yapın ama gelişmeleri yakından takip edin.Pek yakında tarafımıza ulaşan bilgiler paylaşılacaktır.

   Sil
 6. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 7. Bir apart kiralayan kişi gün içinde gelip bir kaç saat kalanların kimlik bilgilerini alıp gece kalınmadığı için polise bildirmediğini söyleyip fotoğragını çektiği kimliklerin resimlerini siliyormuş ne kadar doğrudur acaba?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Burada sizin polise bildirim yapmıyor olmanız kişisel olarak aldığınız bir risktir.Mantıken polis sizin bildirmediğiniz konuğu bilemez.Ancak dairede çıkabilecek herhangi bir sorunda ya da karakolluk olmanız durumunda mevcut soruna yer temin eden olarak sizi de belli oranda sorumlu tutacaktır.

   Sil
  2. Ayrıca şu an kanun gereği birkaç saat değil birkaç saniye bile kalsa konuğun kimlik bildirimini anlık olarak yapmak zorundasınız...

   Sil
 8. Benim bir tane dairem var 2 yataklı toplamda 4 kişi konaklama yapabiliyor benimde o polise bildirim programı almadan kendim deftere yazarak polise bildiren veya sizin göstereceğini başka bir yol varmı

  YanıtlaSil
 9. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Artık defter uygulaması kaldırıldı.Ancak yeni düzenleme yolda.Kimlik bildirimini zamanında gerekirse bir A4 kağıdına yazıp karakola giderek yapın...Yeni gelişmeleri takip edin...Yeni bir düzenleme söz konusu..

   Sil
 10. Kimlik bildirme programı kullanıyorum

  Bir gece uyumuş kalmışım

  Gözümü açtığımda sabah olmuştu


  yani billdirim yapamadım

  Bu gibi durumda ne yapmalıyım. İlk defa başıma geliyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Mevcut Khk ile yapılan düzenlemeye göre "kimlik bildirimine muhalefetten" cezaya tabii olacaksınız ki bu geç bildirim nedeniyle 5000 TL civarında olacaktır.Ancak şu günlerde belkide referandum nedeniyle uygulamalarda bir rehavet olduğu da aşikar.Önerim bağlı bulunduğunuz polis karakoluna gidin ve mazeretinizi anlatın.Cezaya konu olan durumu açık bir şekilde belirtin.Sonuçta dürüstlükten başka yol çözüm getirmez.Umarım sağduyulu bir yaklaşım görürsünüz.Geçmiş olsun.

   Sil
 11. 5187 TL ceza ödeyeceksiniz, bir kere daha olursa ruhsat iptali olacak.

  YanıtlaSil
 12. Merhaba izmirde yaklaşik 20 1+1 dairesi olan bir apart inşaa edecegim. Niyetim ogrencilere en az 6 ay süre ile kiralamak. Bu bina için hangi kurumdan ne gibi bir ruhsat alinmali? Ya da bir ruhsata gerek yokmudur? Tesekkurler

  YanıtlaSil
 13. Merhaba,
  Alacağınız ruhsat apart otel ruhsatı ise projenizi ona göre yaptırın.Apart ruhsatı için yangın merdiveninin binanın kat yükseklğine bakılmaksızın zorunlu olduğunu unutmayın.Ayrıca duman sensörü vb.zorunlulukları proje aşamasında mevcut projenize eklemeniz ilerde ruhsat almanızı kolaylaştırır ki bunları sonradan binaya eklemek ciddi zorluklar getirir.Apart otel kdv oranı %8 dir.İkinci aternatif ise gümlük kiralama yapmaktır.Ancak bu konuyla ilgili bazı düzenlemeler halen netleşmedi.Bu yüzden ikinci alternatif için bir süre daha beklemeniz gerekebilir.Şu an kimlik bildirim sisteminde günlük kiralık daireler resmen sisteme alındı ancak ruhsat konusu belirsizliğini halen koruyor.Günlük kiralık daire Kdv oranı %18'dir.

  YanıtlaSil
 14. Mrb hocam bir rezidance den 2 daire kiraladim gunluk kiraya verecegim emniyete bilgi almaya gittigimde bana 2 daire ile olmaz veya tum binadan imza toplaman gerekir gibi birsey soylenmedi sadece vergi levhasi çıkar gel sistem basvurusunu buradan yapariz dediler sizi soyledihiniz bilhi kesinmi tum binadan imza toplama gibi

  YanıtlaSil
 15. Merhaba,
  Şu an itibariyle ruhsatsız günlük ev işletmelerine kimlik bildirim imkanı tanınmıştır.Bir süre içinde gerekli yasal düzenlemenin yapılacağını umuyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Pansiyon ruhsat için geren evraklar nelerdir yardımcı olursanız çok sevinirim çanakkale ruhsat için yapı izin belgesi PANSIYON istiyorlar çoğu belediye bu uygulama yok hakimi nerde araya bilirim

   Sil
  2. Yapı kullanma izin belgesi ve işyeri açma ruhsatı farklı şeylerdir.Bağlı bulunduğunuz belediye size ruhsat konusunda en doğru bilgiyi verecektir.

   Sil
 16. Ruhsatsız günlük bildirimi yapilabiliyormu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ruhsatsız bildirim yapabilmeniz için karakola gidip başvuru yapın.Sizden işi yapacağınız binada diğer mülk sahiplerinin muvafakkat gösterdiğine dair yazı isteyebilirler.Eğer müstakilen tamamen konaklama amaçlı bir bina ise ruhsatsız kimlik bildirimi yapabilirsiniz.

   Sil
 17. merhabalar bende bir kaçtane apart 1+1 daire satın almak istiyorum ve bunları günlük kiraya vermek istiyorum apart oldugu için yine binadan izin almam gerekiyormu

  YanıtlaSil
 18. Tapu kaydında apart yazan bir daire olamayacağından alacağınız daire mesken olarak geçer.Binada mesken olarak kullanılan başka daireler var ise mutlaka onlardan muvafakat almanız gerekir.

  YanıtlaSil
 19. mrb benim kendi oturduğum yazlığımı bu seneden itibaren günlük kiraya vermek istiyoruz... nasıl bir yol izleyeceğimizi bir türlü anlayamadık maliyeye bildirim yapmanız gerekir dediler apart işletmesine mi giriyor ne oluyor bu durumda sürekli kiraya vermiyoruz ne yapmalıyız

  YanıtlaSil
 20. Merhaba ,
  Binadaki diğer maliklerden izin almanız gerekir.

  YanıtlaSil
 21. Merhaba müstakil bahçe içinde tarihi bir bina var, oda olarak aylık haftalik kiraya veriyorum ne tür bir başvuru yapmam ve izin almam gerekli teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Önce vergi kaydınızı yaptırın daha sonra karakola giderek kimlik bildirim için dilekçe verin.

   Sil
 22. Yazları ara ara kiraya verdiğim 2+1 evim var.Ve ben bu evi orda olmadığım icin bir emlakçı aracılığı kiraya veriyorum.Site miz yazlık ci kışın hiç yaşayan insan yok.Ve çoğu da yazın gelmiyor .Ve ben evsahibi olarak dışarda olduğum için nasıl izin alcam .Emlakcima vekalet versem olurmu.Kat malikleri muvaffakname almam imkansız cunki çoğunluğu yok ve boş.Emniyete her kirada A4 kağıdı ile kimlik bilgilerini belirtsem olurmu.Yada defter mi olcak.Ve birde evi şu an kiralık diye ilan verebilirmiyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Emniyet artık anlık bildirim istediğinden bu projeye dahil olup bilgileri anlık online olarak göndermelisiniz.Bunun dışında bir bildirim şekli yok.Detaylar için yukarıdaki yorum ve cevapları okuyun.

   Sil
 23. Benim tatil yerinde 2+1 bir evim var.Ve memleketime çok uzak emlakçı aracılığı ile kiraya veriyorum,kendim orda değilim.Sitede kışın yaşayan insan yok yazında sahipleri gelmiyor ve çoğu kapalı.Yani izin almam imkansız.Evimde 5 yatak var.Benim ne şekilde bir izin almam gerekiyor.Burdan Memleketimden izin alabilirmiyim.Giren kiracılari emlakcim A4 kağıdı ile belirtebilirmi.Yada defter mi almak gerekiyor.Ve ben bu evi şu an sahibinden e ilan verebilirmiyim.Şaşırdım lütfen yardım edin.Sorun yaşamak istemiyorum.

  YanıtlaSil
 24. Merhaba,
  Sadece yazın 2 ay kadar günlük kiraya verdiğim 4 katlı bir dairem var. Herhangi bir ruhsatı yok. Bu durumda bildirimi nasıl yapmalıyım. Bölgeye jandarma bakıyor. Maliye ye birşey bildirmem gerekir mi?

  YanıtlaSil
 25. merhaba
  beyazıtta 6 katlı ve 3 butikli binada 4 katımız var ve totalde %57 sine sahibim 4 katı 18 daire yaptım 1 odalı ve 2 odalı.günlük konaklama yapabilmem için kanuni prosedür nedir.teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba ,
   Bina içindeki diğer hissedarların yağacağınız işile ilgili tam muvaffakatı gerekir.Bağlı bulunduğunuz belediyeden net bilgi alabilirsiniz.

   Sil
 26. Eskiden otel olarak kullanılan 18 odalı bir yer var. Konuştuk ve diyorlar ki otel olarak değil sadece günlük kiralık yapanlara kiralayacağız. 5 katlı her katta 4 oda var. Son katı kaçak çıktık onları bildiremezsiniz dedi. Bu arada mesken olarak görünüyormuş. Kafamız allak bullak oldu biz de emlak işi yapıyoruz ama işin içinden çıkamadık. Bize diyorlar ki bildirim yapabilirsiniz ama otel ruhsatı 150.000 tl işte rezidans ruhsatı var 15.000 falan ama gerek yok falan dediler. Nedir bu durumda yapılması gereken? Eskiden otel olan bir yer burası.

  YanıtlaSil
 27. Merhaba,
  Henüz rezidans ruhsatı diye bir ruhsat yok.Sadece günlük kimlik bildirimi yapabilme hakkı rezidans ya da günlük evlere de tanındı.Bu durum daha önce ruhsatsız olmuyordu.Bu nedenle ruhsatlı gibi iş yapabilme hakkı tanındı diyebiliriz.Kaçak odaların adres kodu olamayacağından kimlik bildirimi yapılamaz ve kanuna uygun kiraya verilemez.Mesken olarak güründüğünü tapu kaydından kontrol edebilirsiniz.Birde http://adreskodu.dask.gov.tr/ sitesinden adres kodlarını sorgulayın.Bakın bakalım hangi odaların adres kodu var.Adres kodu olan her daireyi gerekli yasal muracaatları yaptıktan sonra günlük kiraya verebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 28. Merhaba
  Üç katlı tarihi bir binam var, eski ev, şu an yenilenecek, daha sonra turistlere kiraya vermek istiyorum, tarihi bir bölge olduğu için, köşk gibi olacak bu bina. nasıl bir yol izlemem gerekir ve önerirsiniz, detaylı bu konuda. teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Aşağıdaki linke tıklayıp detaylı bilgi alabilirsiniz.

   http://www.emlakdanismani.org/2017/09/gunluk-kiralk-daire-isi-yapma-rehberi.html

   Sil
 29. Selamlar,
  Bana ait 3+1 esyali evim var. Her odasini uzun sureli kira kontrati ve nufus cuzdan fotokopisiyle farkli kisilere kiraya vermeyi planliyorum. Toplamda 2 veya 3 kiracim olacak ayni evde. Kira kontratlari 1 yillik olacak ve ikamet amacli kullanilacak. Apartmandan izin almama veya karakola bildirim yapmama gerek varmi. Yardimci olursaniz cok sevinirim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Uzun dönem kiralamalarda kimlik bildirim mesuliyeti apartman yönetimine verildi.Kiracılarınızın kimlik bilgilerini apartman yönetimine bildirmek zorundasınız.

   Sil
 30. Merhaba kolay gelsin 8 daire var kiraladım günlük kiraya vereceğim bunun için ruhsat gereklimi

  YanıtlaSil
 31. Merhaba 8 daire kiraladım yer sahibinden günlük kiraya vermeyi düşünüyorum bunun için ruhsat gereklimi yada neler yapmam lazım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Aşağıdaki yazıyı okumanızı öneririm.

   http://www.emlakdanismani.org/2017/09/gunluk-kiralk-daire-isi-yapma-rehberi.html

   Sil
 32. Tesekkur ediyorum cevabiniz icin. Ancak evim 3 katli bir binada ve sadece 6 daire var. 35 yillik bir bina ve bugune kadar hic apartman yonetimi olusturulmamis. Ev sahiplerinden biri zaman zaman para topluyor apartman masraflari icin. Apartman yonetiminin olmamasi benim kimlik bildirim yapmamimi gerektirir.

  YanıtlaSil
 33. Mrhb kimlik bildirim sistemim var fakat ruhsatim yok onun icin kaymakamligin olusturdugu komisyon bagimsiz dairelerimi muhurledi ruhsat istedi sonra daireleri actirdim fakat benim kimlik bildirim.sistemim var ruhsat yok neden sikinti cikardilar acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. merhaba,
   Şu an "günlük kiralık daire" işi yapanlar için ruhsat tam bir muamma.Biz de gidip belediye'ye sorduğumuzda "bakanlığa müracaat ettik görüş bekliyoruz" diyorlar.Ancak kaymakam,polis müdürü,vergi dairesi ve zabıtadan oluşan komisyon farklı denetim aşamalarında birbirlerine yazı gönderip duruyorlar.Kimse ne yapılacağı hakkında tam bir fikre sahip değil.Size önerim bu karışık süreçte apart otel ruhsatına başvurun ve gerekli denetimleri yaptırın.Mutemelen yangın merdiveniniz yoksa buna takılırsınız.En azından devam eden bir başvurunuz olur.Başvurunuz askıda bekler.Bu belirsiz süreçte geçici bir çözüm olabilir.Bakanlıktan gelecek cevaba göre artık ne ruhsatı vereceklerse işlemlere o zaman devam edebilirsiniz.

   Sil
 34. Mrhb 12 dairelik bir bina kiraladim sirketin uzerine kimlil bildirim siatemini aldim vergisini odedim duzgun fakat kaymakamlik komisyon ile geldi benim dairelerimi muhurledi gerekce herseyin tamam ruhsatin yok dedim ben belediyeye hittim bu is icin size cerecek bir ruhsatimiz yok ama isterseniz pansiyon ruhsati verebiliriz sizin bu isi yapmanizda bi sikinti yok dedi bununla ilgili nasil bir yol izleyebilirim tesekkurler

  YanıtlaSil
 35. Merhaba benim aynı sorun var.Binada 7 daire var bunları günlük kiraya veriyorum.Kimlik bildirme sistemine kayıtlıyım.2 YILDIR bU İŞE YAPIYORUM gecen ay polis geldi kontrol ettiler sıkıntı cıkmadı ama ruhsat sordu tabiki günlük kiralama ruhsatım yok (öyle ruhsat çeşidide yok)cankaya belediyesine sordum.Apartmanın tapu kayıttında niteliği otel pansiyon yada hostel gecmesi gerekiyormuş.Emlakcı olduğumdan dolayı işi anladım cins değişikliği proje değişikliği yapmak gerekli bu da çok pahalıya mal olan bir iş sey.yani hem kimbildirim işini cıkartıyorlar ok.birde ruhsat nasıl olacak.kafam çok karıştı şöyle düşünüyorum bu işi yapan ve düzgün işletmeler çok birlik ve berabelik vakti.bir elin nesi var iki elin sesi var mantığı ile ortak bir calışmak yapmak gerekli.araştırmalarıma göre otel işletmeleri bu konuda çok rahatsız ve bizleri önce kayıt altına aldılar ve şimdide canımıza tükürmeye calışıyorlar.Yani zaman birlik zamanı bir dernek kurup avkukat tutmak çalışma vaktidir .Sevgili meslektaşlarım.

  YanıtlaSil
 36. Merhaba,

  Benimde aslında Mehmet Fatih bey ve EKREM EKREM isimli kullanıcılara benzer bir sorunum var ancak biraz daha farklı bir durumla da karşı karşıyayım.

  1994 senesinde yapımı tamamlanmış 200 daireli 4 bloklu bir site içerisinde 19 tane 1+1 apart daire (daireler 3 tane bloğa dağılmış durumda ve hiçbir bloğun tamamına sahip değilim) ve 1 adette dükkana sahibim. Dairelere apart daire dememin sebebi sitenin aslında Apart otel olarak inşa edilmiş olması hatta iskanınında halen apart otel olması. Ancak o zamanlar bir şekilde tapu müdürlüğünden de kat irtifakı kurulmuş, yani her bir bağımsız bölüm için kat irtifakı tapusu da mevcuttur.

  Dairelerimi şuanda eşyasız olarak kiraya vermekteyim ancak daha fazla kar potansiyeli olduğundan günlük kiralığa döndürme düşüncesindeyim. Çeşitli kaynaklardan yaptığım araştırmalar sonucunda günlük kiralık veya apart otel işletmesi halinde yapabilmem için bütün kat maliklerinden onay almak gerektiğini anlıyorum ancak kalan 180 daire sahibinden de bunu yapmam mümkün gözükmüyor.

  İskanı apart otel olan ancak kat irtifakı kurulmuş olan bu site içerisinde bu işi yapmam için belediyeden ruhsat alma konusunda sıkıntı yaşayıp yaşamayacağım konusunda aydınlatabilirseniz çok memnun olacağım.

  İyi çalışmalar dilerim,

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kimlik bilgileri nereye gidiyor

   Sil
  2. Kimlik bilgileriniz anlık olarak polis Kbs veritabanına gönderilir.

   Sil

Yorum Gönder

Yorumunuz değerlendirildikten sonra yayınlanacaktır.

clicky

Web Analytics

Hakkımızda

Emlakdanismani.org özellikle kısa dönem daire kiralama/tatil daireleri konaklama hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli bilgi,belge paylaşımı amacı ile kurulmuştur. Bu yeni alternatif konaklama anlayışının gelişmesi ve ülke turizmine katkı sağlaması amacı ile çeşitli seyahat ve pazarlama önerilerine de yer verilmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler orijinal içeriklerden oluşmaktadır ve edinilen tecrübe ve tavsiyeleri yansıtmaktadır. Yasal değişiklikler ile güncellenen bilgiler için
en doğru kaynağın yine yasal kurumların bilgi edinme hizmetleri olduğunu unutmayın.

Bu sitede yer alan makale,yazı vb. içerikleri bağlantı vererek kullanabilirsiniz. Lütfen bağlantı vermeden alıntı yapmayınız. Zaman ve emek harcanarak oluşturulan her işe göstereceğiniz saygıya gelecekte sizin de ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

emlakdanismani.org