emlakdanismani.org

Günlük kiralık evinizi yasallaştırma

Günlük kiralık daire işini yasal olarak yapmak için gereklilikler!

Günlük olarak kiraya verdiğiniz bir daire varsa ve yasal makamlarla karşı karşıya kalmak istemiyorsanız aşağıdaki yazıyı dikkatle okumanızı öneririm.

Daha kapsamlı ve dairelerinize müşteri bulunması, pazarlama konularını da içeren "günlük daire kiralama işi yapma rehberi" adlı ve tüm detayları içeren yazımız ile "başarılı bir günlük daire işletmesi için 6 öneri" adlı makaleyi de inceleyebilirsiniz.

Günlük kiralık daire mi arıyorsunuz?


1. Ruhsatsız çalışamazsınız

Burada OHAL 2016 öncesi var olan sorun şu şekildeydi,
yatak sayısı 30'u geçtiği halde şu veya bu şekilde belediyelerden ruhsat alamamış günlük ev işletmelerine karakol tarafından online bildirim şifresi verilmemekteydi.Bir çok belediye bu işletmelere ne tür bir ruhsat vereceklerini bilmedikleri için işletmecilere öyle olmadıkları halde apart hotel ruhsatı önermekteydi.Tabi olarak apart hotel ruhsatı almak için belediye projelerinde gerek duyulmadığı halde ruhsat için binalara sonradan yangın merdiveni eklentisi yapılması istenmekteydi. Bu ve benzeri nedenlerle istedikleri halde ruhsat alamayan günlük ev işletmeleri için OHAL sonrası bir kolaylık getirilerek ruhsatları olmasa da AKBS online şifreleri temin edilmeye başlandı. Buradaki istisna ruhsat alabilecek işletmelerin bu süreçte kimlik bildirimi yapabilmelerine yardımcı olmaktır. Ancak 2018 yılı başı itibariyle tekrar yapılan düzenlemelerle artık RUHSATSIZ "günlük kiralık daire" işi yapma imkanı kalmamıştır. Bu nedenle eğer ruhsat alamayacağınızı düşünüyorsanız hiç başlamamak daha iyidir. Çünkü ilk denetimde işletmenizi kapatabilirler.

Bankalardan satılık gayrimenkulle(Tam Liste)2.Günlük kiralık dairelerde anlık kimlik bildirimi artık zorunlu

Günlük daire kiralama işi yapanların dairelerinde konaklayan kişilere ait kimlik bildirimlerini bağlı bulundukları kolluk kuvvetlerine düzenli ve anlık olarak bildirmeleri zorunludur. Bu işlemin yapılması konaklama yapacak kişilerin neden olacağı olası yasa dışı,illegal faaliyetlerde daire sahibini ya da işletmecinin zarar görmemesi açısından çok önemlidir.yasal makamlar

Günlük kiralık ev işi yapma rehberi
2. GÜNLÜK KİRALIK DAİRELER İÇİN RUHSAT ALMAK GEREKLI Mİ?

Son yıllarda gelişen ve konaklama ve turizm sektöründe önemli bir paya sahip olan günlük kiralık daire,yazlık ve ev kiralama işini yasal zemine taşımak ve oluşan vergi kaybını telafi etmek için devlet birimlerinde çeşitli düzenlemeler yapılıyor.
Bunlardan bir tanesi de ruhsat meselesi.Ruhsat alınması özellikle bu tip kiralama işini hem kayıt altına almak hem de kayıt dışı konaklamaların önüne geçmek adına önemli.Bu tip dairelerin özellikle kimlik beyanı istenmemesinden dolayı illegal işler ya da kişilerce talep ediliyor olması gibi kısmen gerçeklik payı bulunan ama daha çok sektördeki büyük yatırımcıların(Hiç kimse haksız rekabeti sevmez) da körüklediği ve şişirdiği haberlerin son bulması ve güvenliğin maksimum seviye de sağlanması için özellikle ruhsat alınması çok önemlidir.
Kısa dönem kiraya verdiğiniz daire veya daireleriniz için nasıl ruhsat alacaksınız?
Eğer daireleriniz müstakil bir binada ve tamamı bu iş için ayrılmış ise yani binada ikamet eden başka kişiler yok ise binanıza bağlı bulunduğunuz belediyeden pansiyon,apart otel ruhsatı alabilirsiniz. Ancak sizin dışınızda bir tek daire bile ikamet amacıyla kullanılıyorsa o daire sahibinden muvafakat almanız gerekiyor. Dolayısı ile eğer farklı binalarda farklı konumlarda daireleri bu şekilde işletiyor iseniz ruhsat almanız pek mümkün görünmüyor. Konut sayısına bağlı olarak diğer maliklerden izin alabilmek pek de öyle içinden çıkılabilecek bir iş değil. Maalesef bunun için de henüz bir yasal düzenleme de yapılmış değil.


Başarılı bir "günlük kiralık daire" işletmesi için 6 öneri

3.GÜNLÜK DAİRE KİRALAMASI YAPANLARIN VERGİ YÜKÜMLÜLÜĞÜ.

Bir ya da birden fazla daireyi, kendinize ait olsun ya da olmasın(başkasına ait daireyi uzun dönem kiralayıp bilgisi dahilinde kısa dönemler halinde kiraya veriyor da olabilirsiniz)kısa süreler ile defalarca kiraya veriyorsanız siz de elde edeceğiniz gelirin belli bir kısmını devlete vergi olarak ödemek zorundasınız.Yani fatura basımından ,muhasebeci tutmaya kadar vergi mükelleflerinin yükümlülükleri sizleri de kapsıyor.Tabi burada beyan edeceğiniz yani faturalandırdığınız ciro tutarı vergiye esas olacaktır.Aynı zamanda işiniz adına yaptığınız tüm ödemeleri(kiraladığınız dairenin kira bedeli de dahil olmak üzere) de gider olarak gösterebilme hakkına da sahip olacaksınız.Bu arada kiraladığınız daireler için stopaj vergisi de ödeyeceğinizi de unutmayın.En iyi tarafı bir dükkan kirası vermeden evinizden işleriniz yürütmenize olanak tanınması. Bence en iyi ve avantajlı kısmı da burası.

  Özetlersek:  1. İş ve defter takibini yapacak muhasebecinin belirlenmesi.
  2. Vergi dairesine başvuru.
  3. Adresinizde vergi memurunca yoklama yapılması.
  4. Fatura,kaşe vb. basımı
  5. Vergi dairesince 4b(bağ-kur) bildiriminizin yapılması.(Eğer bir işyerinde sigortalı iseniz de işyeri açabilirsiniz bu durumda bağkur bildirimi yapılmaz).
  6. Belediyeye ruhsat başvurusu yapılması.
  7. Emniyete kimlik bildirim dilekçesi verilmesi.
  8. Ruhsat alınması genellikle 2-3 aylık bir süreç olduğundan bu süre zarfında kiralama işlerine başlayabilirsiniz. Ancak ruhsat sürecinin uzaması durumunda polis denetimlerinde sıkıntı yaşarsınız.
  9. Kısa dönem kiraya vermek üzere kiraladığınız daireler için kira stopaj vergisi ödeyeceğinizi de unutmayın.


Günlük kiralık daire mi arıyorsunuz?


  # Şunlar da ilginizi çekebilir:

Ucuza tatil önerileri

Otomobil kiralamada fiyat karşılaştırma


Günlük kiralık ev işi yapma rehberi

Google Otel Reklamı

Hotelrunner Nedir?

En iyi 5 günlük kiralık daire ,apart otel arama sitesi*Bu sayfalarda anılan tesis,ticari marka ya da tescilli ticari markalar kendi sahiplerinin mülkiyetindedir.Anılan tesis adı ya da ticari markaların bu web sitesi ile doğrudan bir ilişkisi yoktur. .

Hakkımızda

Emlakdanismani.org özellikle kısa dönem daire kiralama/tatil daireleri konaklama hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli bilgi,belge paylaşımı amacı ile kurulmuştur. Bu yeni alternatif konaklama anlayışının gelişmesi ve ülke turizmine katkı sağlaması amacı ile çeşitli seyahat ve pazarlama önerilerine de yer verilmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler orijinal içeriklerden oluşmaktadır ve edinilen tecrübe ve tavsiyeleri yansıtmaktadır. Yasal değişiklikler ile güncellenen bilgiler için
en doğru kaynağın yine yasal kurumların bilgi edinme hizmetleri olduğunu unutmayın.

Bu sitede yer alan makale,yazı vb. içerikleri bağlantı vererek kullanabilirsiniz. Lütfen bağlantı vermeden alıntı yapmayınız. Zaman ve emek harcanarak oluşturulan her işe göstereceğiniz saygıya gelecekte sizin de ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

emlakdanismani.org
Her hakkı saklıdır. 2018 emlakdanismani.org . Blogger tarafından desteklenmektedir.

© emlakdanismani.org
Theme Designed by irsah indesigns.

emlak danismani