emlakdanismani.org

Dairenizde kısa dönem kiralama yaparak para kazanınKısa dönem daire kiralamanın giderek popüler olması nedeni ile bu yeni pazarda daire ihtiyacı da giderek artıyor.Eğer kullanmadığınız fazladan bir daireniz varsa içerisine temel bazı eşyalar koyarak kısa dönem kiralama yapabilirsiniz(Vergi ve yasal yükümlülükler için mutlaka muhasebeciniz ile görüşün).Bu işi yapmak için ille de kendi dairenizin olması da gerekmez.Kabul eden daire sahipleri ve alt kiralama hakkı almak koşulu ile başkalarına ait daireleri de kısa dönem kiraya vererek para kazanabilirsiniz.Ancak gerek etik nedenler gerekse mevcut binadaki aile yaşamını olumsuz etkileyecek şekilde ve  özellikle saatlik ya da 1 gecelik konaklama yaptırmamanızı öneririm.Unutmayın ki söz konusu bina sakinlerinin bu şekilde konaklamaya itiraz hakkı her zaman vardır.Karlılığı uzun dönem kiralamaya göre daha fazla olan bu tarz kiralama işinin esnek koşulları ileride ihtiyacınıza göre satmak veya devretmek istediğinizde içerisinde sorun çıkartacak bir kiracı olmaması nedeniyle mevcut uzun dönem kiralamaya göre daha avantajlı ve karlı olmasıdır.

Kısa dönem kiralama için müşteri bulmak günümüzde  artık neredeyse tamamen  internet üzerinden
yapılabiliyor.Özellikle Airbnb , Tripadvisor , Booking.com web siteleri kayıt ücreti almadan ilanınızı yayınlayarak ve sadece işlem gerçekleştiğinde ücret alarak hızlıca müşteri bulmanıza yardımcı oluyorlar.
Dikkat etmeniz gereken konu yukarıdaki web sitelerinin birbirinden farklı komisyon yapıları nedeniyle belirleyeceğiniz fiyatları bu komisyon yapılarını dikkate alarak yapmaktır.

Örneğin : Gecelik fiyatınız 100 TL ise booking.com web sitesi müşterisine bu fiyat üzerinden rezervasyon yapıp sizden 15 TL komisyon talep edecektir.Yani rezervasyonu tamamlayıp dairenizde konaklayan müşteriden tahsil ettiğiniz ücretin %15'lik kısmını bu şirkete fatura karşılığında ödersiniz.
Bu durum Tripadvisor'da sizin fiyatınızın üzerine eklenerek şirket tarafından tahsil edilir ve daha sonra size ödenir.Airbnb ise yine  %3 komisyonu sizin baz fiyatınız üzerinden tahsil eder ve kalan tutarı size öder.

Yorum Gönder

Yorumunuz değerlendirildikten sonra yayınlanacaktır.

Hakkımızda

Emlakdanismani.org özellikle kısa dönem daire kiralama/tatil daireleri konaklama hizmetlerinin daha sağlıklı yapılabilmesi için gerekli bilgi,belge paylaşımı amacı ile kurulmuştur. Bu yeni alternatif konaklama anlayışının gelişmesi ve ülke turizmine katkı sağlaması amacı ile çeşitli seyahat ve pazarlama önerilerine de yer verilmiştir.

Bu sitede yer alan bilgiler orijinal içeriklerden oluşmaktadır ve edinilen tecrübe ve tavsiyeleri yansıtmaktadır. Yasal değişiklikler ile güncellenen bilgiler için
en doğru kaynağın yine yasal kurumların bilgi edinme hizmetleri olduğunu unutmayın.

Bu sitede yer alan makale,yazı vb. içerikleri bağlantı vererek kullanabilirsiniz. Lütfen bağlantı vermeden alıntı yapmayınız. Zaman ve emek harcanarak oluşturulan her işe göstereceğiniz saygıya gelecekte sizin de ihtiyacınız olacağını unutmayınız.

emlakdanismani.org
Her hakkı saklıdır. 2018 emlakdanismani.org . Blogger tarafından desteklenmektedir.

© emlakdanismani.org
Theme Designed by irsah indesigns.

emlak danismani